Çocuğunuzun Özgüveninin Düşmanlarını Öğrenmeye Ne Dersiniz?

Özgüvenin en önemli düşmanlarından birisi anne babalarının olumsuz tutumlarıdır diyor uzmanlar. Pek çok anne babanın, anne ve baba olarak sorumluluklarının çocuklardaki hataları bulmak ve düzeltmek olduğuna inandığına tanık olmuşsunuzdur.

 

Kronik Hale Gelmiş Evlilik İçi Çatışmalar, Çocuğun Özgüvenini Olumsuz Etkiler

 

Çocuğunuzun özgüveninin en büyük düşmanlarından biri de kronik hale geçmiş evlilik içi çatışmalardır. Her an anne babasından birisini kaybetme korkusu içinde olan bir çocuğun kendine güvenmesi çok zordur. Siz düzenli bir şekilde yoğun tartışmalar içine giriyorsanız, çocuğunuz içinizden birisinin evi terk edeceği korkusunu yaşar.

 

Çocuğunuzun Önünde Tartışmayın


Anne ve baba olarak birbirine değer vermemek, hata bulmak veya çocuğun önünde birbirini eleştirmek de çocuğun kendisini yetersiz bulmasına neden olabilir. Siz isteseniz de, istemeseniz de çocuk kendini sizlerden birine benzer buluyordur ve birbirinizi eleştirmeniz dolaylı yoldan onu suçlayacaktır. Bu durum, ayrılan eşlerde çok yaşanan bir problemdir çünkü eski eş genellikle çocukların önünde eleştirilir. Unutmayın ki, eşinizi eleştirirken o eşin yavrusunu da eleştirmiş oluyorsunuz.


Çocuğunuza Lakap Takmayın


Aile içinde takılan isimlerden kaçının. Çocuğunuza yakıştırdığınız her isim, onun öyle olması gerektiği şeklinde hissetmesine yol açacaktır. Bu tarz yıkıcı eleştiri çocuğun özgüvenini mahveder.


Suçlamalarda Bulunarak Özgüvenini Sarsmayın


Suçlamalarda bulunmak da özgüveni sarsıcı bir öğedir. Çocuğunuz bir hata yaptığında, bunu itiraf etmeyi, gerektiği yapmayı ve affetmeyi öğrenmelidir. Eğer kendini suçlu hissederse, hiçbir zaman yeterince iyi olamayacağına inanır. Suçlamalarla dolu bir disiplinden kaçının. Daha iyi olmayı öğrenme üzerinde yoğunlaşın.


Sürekli Eleştiri ve Övgü Özgüveni Zedeler


Övgü ve eleştiriyi birleştirmek de çocuğunuzun özgüvenini mahveder. Eğer eşiniz devamlı olarak “Seni çok seviyorum ama keşke biraz daha …. olsaydın” derse bir süre sonra olumlu övgüleri hatırlamaz olursunuz. Çocukların nasıl davranmaları ve bazı şeyleri nasıl yapmaları gerektiği konusunda disipline ve yönlendirilmeye ihtiyaçları vardır ama bunun övgüden ayrı yapılması gerekmektedir.


Çocuğunuzun Arkadaşlarını Kınamak Yerine Tanımaya Çalışın


Çocukların arkadaşlarını kınamak da özgüvenini kesin olarak inciten bir yoldur. Bu nedenle, o arkadaşları kabullenmek için çok çaba gösterin ve onların sizin ailenize olumlu bir şekilde girmesini sağlayın. Böylece çocuğunuz onun seçtiklerini onayladığınızı bilecektir. Tabii ki, eğer belli arkadaşlar çok açık bir şekilde çocuğunuza zarar veriyorsa, onun olası problemleri sezmesine yardımcı olun.


Özgüvenli Anne Baba Çocuğunun da Özgüvenini Artırır


Aileler, özgüvene zarar veren düşmanlardan kaçındıkça ve ebeveynler olarak kendi özgüvenlerini geliştirdikçe çocuklarının da özgüvenini kuşkusuz artıracaktır.