Çocuğunuzu Oyuncağa Değil Sevgiye Boğun

Yazar Ayşe Bilge Dicleli, çocukların büyümesi ve gelişmesinde babanın vazgeçilmez rolü olduğunu “Pencereni Aç” adlı kitabında bakın nasıl anlatıyor.

 

Çocuğunuza Karşı Tutarlı Disiplini, Sevgi ve İlgiyle Uygulayın

 

Bazı babalar çocuklarıyla yakından ilgilendikleri zaman onlar üzerindeki otoritelerin yitireceklerini sanır. Bu yersiz bir korkudur. Çocuk babasını kızıp bağıran bir tehdit unsuru olarak değil, tutarlı bir disiplini sevgi ve ilgiyle uygulayan örnek bir kişi olarak görmek ister; böyle olursa babasına duyduğu gerçek saygı olur. Korkunun saygı olmadığını ve ayrıca kendisinden korkulan kişinin de evin içindeki olaylara yabancılaştığını biliyoruz.

 

Çocuk Hediye Talep Etmenin Baba İlgisini Çekmenin Bir Yolu Sanır


Bazı babalar zaman ayıramama veya ayıramamanın yol açtığı suçluluk duygusuyla çocuklarını hediye ve oyuncaklara boğan. Baba çocuğa arada sırada bir armağan getirince çocuk sevinir. Ama çocuk babasından esas olarak oyuncakta değil ilgi ve sevgi bekler. Bu durumda çocuk babasından sürekli yeni oyuncaklar ve hediyeler talep etmenin baba ilgisini çekmenin bir yolu olduğunu sanır. Yeni bir oyuncak getirmek yerine, çocuğu kucağa almak, onunla oynamak, gezmeye götürmek, sohbet etmek çocuğu da babayı da daha mutlu eder.

 

Erkek Çocuğu ve Kız Çocuğu Ayrımını Yapan Babalar...


Bazı babalar sadece erkek çocuklarıyla arkadaşlık etmeleri gerektiğin düşünür, kızlarıyla ilgilenmeyi anneye bırakır. Oysa kız çocuklarının da babanın ilgi ve sevgisine ihtiyacı vardır. Babasıyla etkin bir iletişimde olan kızların özgüveni yükselir. Karşı cinsin genel özelliklerini öğrenir.


Babasından ilgi ve sevgi gören çocuklar:


• Arkadaşlarıyla daha uyumlu ilişkiler içindedir.
• Liderlik özellikleri gelişkindir.
• Daha bağımsız davranabilir.
• Daha zekidir.


Evde hep birlikte yapılabilecek birçok faaliyet ardır. Herkes koşullarına göre çok çeşitli faaliyetlere yönelebilir. Bunları kendiniz seçebilirsiniz.