Çocuğunuzu "Elektronik Bakıcı" Televizyonlara Emanet Etmeyin

Psikolog doktor Aric Sigman, çocukların televizyon izleme saatlerinin kısıtlanması, 3 yaş altına ise televizyon yasağı konulması gerektiğini açıkladı. Sigman, televizyonu 'elektronik bakıcı' olarak tanımladı.


 

 

Çocukların Sağlıklı Gelişimleri İçin TV Kısıtlanmalı

 

İngiltere'de görev yapan Psikolog Dr. Aric Sigman, çocukların televizyon izleme saatlerinin kısıtlanmasının sağlıklı gelişim için şart olduğunu söyledi. Sigman, 'elektronik bakıcı' olarak tanımladığı televizyondan 3 yaş altının uzak tutulması gerektiğini belirtti.

 

3 Yaşın Altındakiler TV'den Uzak Tutulmalı

 

Sigman, çocukların televizyonun yanı sıra tablet bilgisayar, laptop, akıllı telefon ve oyun konsolları gibi evin içinde yaklaşık 5 ayrı ekrana maruz kaldığını söyledi. Bu nedenle; obezite, kalp hastalıkları ve diyabet gibi farklı sağlık sorunlarının görüldüğünü söyleyen Sigman, çocuklarda dikkat eksikliği ve psikolojik sorunlar yaşadığını da ifade etti.

 

 

Çocukların Günde Ne Kadar Tv İzlemesine Müsade Edilmeli?


Ekran başında geçirilen sürenin çocukların sosyal ilişkiler kurmasını olumsuz etkilediğini de vurgulayan Sigman, 3-7 yaş arası çocukların günde 30 dakika ile 1 saat arasında televizyon izlemesine izin verilmesi gerektiğini söyledi.

 

Daily Mail'in haberine göre; Sigman, bu süreyi 12-15 yaş için günde en fazla 1.5 saat, 16 yaş ve üstü içinse 2 saat olarak sınırladı.