Çocuğumuzu Yeni Kardeşe Nasıl Hazırlamalıyız?

Diğer çocuklarınız, yeni bebeğe karşı birçok yolla reaksiyon gösterebilirler. Hayal kırıklığı yaşayabilirler. Onların düşündüğü gibi bebek onların oyun arkadaşı olmayabilir. Bebek onlara göre "yanlış cinsiyette" olabilir. Çocuklarınızı ne kadar iyi hazırlarsanız hazırlayın bebeklerin yiyip uyuyup ağlamaları, onların canını sıkacaktır. Yeni bebeğe karşı kıskançlık ve güvensizlik göstererek, dikkati çekmek bu duygularını belli etmeye çalışırlar. Öfke nöbetleri gösterebilirler.

 

Onlar da mamayla beslenmek ya da emzirilmek isteyebilirler. İç çamaşırlarını ıslatabilirler. Yeme ve uyku şekilleri değişebilir. Bebeğe çok dikkat etmenizden dolayı size karşı kızgınlık duyabilirler. Bebeğe vurarak, çimdikleyerek ya da bir şeyler atarak kızgınlıklarını gösterebilirler.


Yeni bir kız ya da erkek çocuğun hastaneden eve gelmesi, babanın diğer çocuklarıyla ilişkilerinin güçlenmesi için mükemmel bir zamandır. Diğer çocukların bir süre için başkalarında kalması için göndermek iyi bir fikir değildir. Bunun yerine bir yakınınızın ya da arkadaşınızın sizinle kalmasını sağlayarak çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılamaya yardım etmelerini isteyebilirsiniz.


Çocuklarınızın arasındaki ilişki, en uzun süreli ve en önemli ilişkilerden bir tanesidir. Gebeliğinizde erkenden bağ oluşturmaya çalışmalısınız. Çocuklarınıza o yeni bebeğin öğrenmesi ve gelişmesi için onların yapmaları gerekenleri anlatabilirsiniz. Beraberce gebelik, doğum, bebekler ve ağabey ya da abla olma hakkında kitaplar okuyabilirsiniz. Eğer yaşadığınız bölgede çocuk ana sınıfı varsa çocuğunuzun kaliteli vakit geçirmesi için onu okula gönderebilirsiniz.

 

İşte yapabileceğiniz bazı başka şeyler:


• Bebek doğmadan önce çocuklarınızın bebeğin hareketlerini hissetmelerine ve kalp atışlarını duymalarına olanak tanıyın.


• Doğumdan önce, çocuklarınızla hastaneyi dolaşabilirsiniz.


• Çocuklarınızın bebeklik resimleri ya da kayıtlı filmleri (özellikle sizin onlara bakımınızı gösterenler tercih edilmelidir) bunları gösterebilirsiniz.


• Önceden bebeğinizin yatak odasını hazırlayın. Böylece çocuklarınız erkenden bebeğe alışmaya başlar ve aniden yer değiştirmek durumunda kalmazlar.


• Çocuğunuza yeni bir oyuncak bebek verebilirsiniz. Çocuk da böylece bir "bebeğe" sahip olmuş olur. Çocuklarınızla beraber geçirebileceğiniz zamanlan planlayın.

• Bebek uyurken çocuklarınızla beraber zaman geçirebilirsiniz. Çocuklarınızla 15 dakika gibi kısa süre de olsa konuşmanız, okumanız ya da bir oyun oynamanız onların sizin için ne kadar özel ve önemli olduklarını hatırlamaları için onlara yardım edecektir.


• Çocuklarınızı meşgul bile olsanız ihmal etmeyin. Onları dinleyin ve sorularına cevap verin.


• Çocuklarınızı, beslenme, giydirme ve banyo gibi bebek bakım aktivitelerine katmaya çalışın. Çocukların bebekle konuşarak, şarkı söyleyerek ya da gülerek bebeği eğlendirmelerine izin vermelisiniz. Eğer çocuklarınızın bebekle hiçbir şey yapmak istemiyorlarsa buna da müdahale etmenize gerek yoktur.