Tatilde Çocuklar İçin Birbirinden Yaratıcı Atölyeler

 

 

Çocuklar için birbirinden yaratıcı atölyeler Zorlu PSM’de! Felsefeden müziğe, Street Jazz’dan robot tasarımına kadar birçok renkli atölye, çocuklara yepyeni deneyimler sunuyor… 

 

 

BARAN GÜLER İLE YARATICI DRAMA // 20 & 27 OCAK, 3 ŞUBAT CUMARTESİ // 12:00

 

Çocukların bireysel farkındalıklarını yükseltip hayal güçlerini kullanarak karşılaştıkları problemlere yaratıcı çözümler sundukları, sosyal rollerinin farkına varıp çevreleriyle uyum içinde iş birliği yapmayı oyun oynayarak, deneyimleyerek eğlenerek öğrendikleri her hafta farklı bir konuyla ilerleyen 1 saatlik atölyelerdir. 

 

Yaş Grubu: 7-9 yaş

Atölye Süresi: 1 saat

 

ÇOCUK ATÖLYESİ İLE SANAT VE SAYILARLA OYUN 

 

PARASINI YÖNETEN ÇOCUKLAR ATÖLYESİ // 20 OCAK CUMARTESİ // 14:00 

 

Yöneten Çocuklar Atölyesi, çocuklara yaşam boyu ihtiyaç duyacakları finansal okur-yazarlık becerisini katmayı hedefliyor. Finans uzmanı eğitimciler önderliğinden tasarlanan atölyede çocuklar, kendi finansal durumlarını yönetebilme özgüvenini kazanacak ve parayla doğru ilişki kurmayı öğrenecekler.

 

Finansal kavramları tanıtıcı ve finansal kararlar almaya yönelik interaktif etkinlikler ve oyunlar içeren bu atölye, günlük hayattan örneklerle, sorunlarla ve basit matematiksel hesaplarla çocukların kavrayabileceği düzeyde ilerliyor.

 

Eğitmen: Özlem Özyurt

Yaş Grubu: 8-12 yaş

Atölye Süresi: 1,5 saat

 

ORİGAMİ ATÖLYESİ // 22 OCAK PAZARTESİ 14:30, 3 ŞUBAT CUMARTESİ 14:00 

 

Kâğıt, çocuklar için yaratıcıklarını ortaya koyabilecekleri temel malzemelerden bir tanesi. Kâğıt İşler/Origami Atölyesi’nde çocuklar origaminin temelleriyle tanışıyor, sınırsız hayaller inşa etmenin kapılarını aralıyor, bir kâğıt parçasının sadece katlanarak nasıl üç boyutlu bir nesneye dönüştüğünü heyecanla deneyimliyorlar. 

 

Eğitmen: Rüya Aydınoğlu

Yaş Grubu: 6 -14 yaş

Atölye Süresi: 1 saat

 

MANDALA ATÖLYESİ // 23 OCAK SALI // 14:30

 

Büyülü dairelerin dünyası, çocukların hayal gücünü harekete geçirmek üzere Zorlu PSM’ye konuk oluyor. Çocuk Atölyesi işbirliğiyle gerçekleşecek atölyede çocuklar, sakinliğe ulaştıran meditatif çizim tekniği mandala ile tanışacak. Vücut, ruh ve zekanın kaynaşması olarak da tanımlanan teknik, çocukların kendi gerçekliklerinde kalmalarında, odaklanmalarında ve kendi yaratıcılıklarını fark etmelerinde önemli bir rol oynuyor. 

 

Eğitmen: Nermin Balcı

Yaş Grubu: 5+ yaş

Atölye Süresi: 1,5 saat 

 

MİNİK MODACILAR ATÖLYESİ // 27 OCAK CUMARTESİ // 14:00

 

Bir moda tasarımcısıyla çalışacakları bu atölyede çocuklar, “kış” konseptine göre hazırlanacak bebeklerine kesme, düzenleme, modelleme ve yapıştırma tekniklerini kullanarak birer stil yaratacaklar. Çocukların motor becerileri ve kas sistemlerini geliştiren atölye, aynı zamanda onların renk uyumu bilinçlerini, yaratıcılıklarını ve özgünlüklerini destekliyor. 

 

Eğitmen: Aslı Çiftçi

Yaş Grubu: 4-6 yaş

Atölye Süresi: 1 saat

 

KENDİ YAŞAM ALANIMI TASARLIYORUM // 30 OCAK SALI // 14:30 

 

Bu atölye, yaşadığımız yüzyılda görsellik anlamında zenginleşen çocukların, hayal güçlerini yaşamlarına da taşımayı amaçlıyor. Yaratıcı çocuklar için “Kendi Yaşam Alanını Tasarla” atölyesi yepyeni bir çalışması. Atölye sırasında çocuklar kolaj, kombinasyon, renk ve form becerilerini kullanarak, hayallerindeki kullanışlı ve daha da önemlisi eğlenceli yaşam alanlarını tasarlayacaklar.

 

Eğitmen : Mimar, Moda Tasarımcısı, Eğitmen Aslı Çiftçi

Yaş Grubu : 4-8 Yaş 

Atölye Süresi : 1- 1,5 saat

 

ÇİĞDEM ODABAŞI İLE ANİMASYON FİLM OKUMA ATÖLYESİ // 20 & 27 OCAK, 3 ŞUBAT CUMARTESİ // 16:30

 

Çocuklar hatları çizilmemiş bir hayal gücüne sahiptir ve bu yüzden animasyonların esnek ve her şeyi mümkün kılan dünyası, çocuklara cazip gelmektedir. Film okuma atölyesi, çocukların yaratıcılıklarını ön plana koyarak, bakmak ve görmek arasındaki bağlantıyı doğru kurabilmeleri için yol göstermeyi hedefliyor.

 

Animasyon okumaları sırasında çocukların filmi seyreden kişi olmaktan çıkıp daha aktif bir konuma geçerek kendi yaşamlarıyla bağ kurmaları, oyunlarla birlikte doğaçlama ve canlandırmalar yaparak yaratıcılıklarını geliştirmeleri bekleniyor.

 

Sömestr programı 

 

20 Ocak 16:30 Big Hero 6 / 6 Süper Kahraman 7-9 yaş 

27 Ocak 16:30 Howl’s Moving Castle / Yürüyen Şato 10-14 yaş

3 Şubat 16:30 Frozen / Karlar Ülkesi 8-11 yaş

Atölye Süresi: 1 saat 15 dakika

 

DR. ERMAN TÜRKİLİ İLE ÇOCUKLAR İLE MÜZİK ATÖLYESİ VE BİR BESTECİ: MOZART // 20 OCAK // 17:00 

 

Çocuklar ile Müzik, Zorlu PSM’de Ocak ayında çocukları Mozart ile tanıştırıyor. Çocuklar, Mozart’ı her yönüyle tanıma ve canlı bir resital ile onun müziğini keşfetme şansı bulacak. Dr. Erman Türkili’nin interaktif bir sunumla orkestra enstrümanları, opera/bale/senfoni orkestraları, müziğin evrensel dili ve zeka gelişimine katkısı hakkında birçok bilgi paylaşacağı atölyede çocuklar, diledikleri kadar soru sorabilecekler.

 

Yaş Grubu: 5 yaş ve üstü

Atölye Süresi: 1 saat 15 dakika

 

MAVİDANS AKADEMİ İLE BALE ATÖLYESİ // 21 & 28 OCAK PAZAR // 10:30

 

Vücudun esnemesi ve güçlendirilmesi için temel yer hareketleriyle başlayan dersin devamında, müzik eşliğinde teknik egzersizlere geçiliyor. Bedene fiziksel katkılarının yanı sıra bale, çocukların hayata ve dünyaya bakışlarını, bedenlerini, kişiliklerini, soyut düşünme yetilerini, çevreleriyle iletişimlerini, sağlıklarını ve arkadaşlıklarını geliştiriyor. 

 

* Bale atölyesine tayt, tişört, bale patiği veya kısa çorap ile gelinmesi tavsiye ediliyor.

 

Eğitmenler: Ayda Zorlu Nebioğlu, Nurhan Nebioğlu

Yaş Grubu: 5-7 yaş

Atölye Süresi: 1 saat

 

MAVİDANS AKADEMİ İLE STREET JAZZ ATÖLYESİ // 21 & 28 OCAK PAZAR // 12:00

 

Jazz dans, free style ve pop danslarından öğeler barındıran Street Jazz Atölyesi, çocukların hareket kapasitesi ve beden farkındalığını geliştirmeyi amaçlarken, aynı zamanda çocuklara keyifli bir ortam ve sosyalleşme şansı sunuyor. Kendi içinde ciddi bir dans tekniği barındıran street jazz sads, yerli ve yabancı güncel müzikler eşliğinde yapılıyor. 

 

* Street jazz atölyesine siyah tayt, tişört, temiz ve rahat bir spor ayakkabısıyla gelinmesi tavsiye ediliyor.

 

Eğitmenler: Ayda Zorlu Nebioğlu, Nurhan Nebioğlu

Yaş Grubu: 7-10 yaş

Atölye Süresi: 1 saat

 

MİNİ FİLOZOFİ: SEDA ACAR İLE ÇOCUKLAR İÇİN FELSEFE ATÖLYESİ // 21 & 28 OCAK, 4 ŞUBAT PAZAR // 13:30

 

Çocuklar için Felsefe Atölyesi; çocuklarla eğlenceli, güvenli ve demokratik bir ortamda; mutluluk, özgürlük, sevgi, adalet ve cesaret gibi birçok kavramı sorgulamayı amaçlıyor. Çocukların yeni bakış açıları geliştirmelerini, farklı düşüncelere saygı duymalarını, kendi görüşlerini ifade etme cesareti göstermelerini, konsantrasyon ve empati kurma yeteneklerini geliştirmelerini, her fikri kurcalamalarını teşvik eden atölye, her hafta farklı bir kavramı soruşturuyor. 

 

Yaş Grubu: 9-12 yaş

Atölye Süresi: 1 saat

 

BANU ÖZSOY İLE ANNE-ÇOCUK YOGASI // 21 OCAK PAZAR // 14:00

 

Şehir yaşamının yoğun temposu, anne ile çocuğun sadece birbirlerine ayıracakları değerli zamana imkan vermiyor. Zorlu PSM’de gerçekleşecek anne-çocuk yogası atölyesi, bu birliktelik ve birlik duygusunu, anne ile çocuk arasındaki benzersiz bağı güçlendirmeyi hedefliyor.

 

Çalışma sırasında anne ile çocuk sıkça göz teması kurarak, güven duygularını pekiştirme şansı buluyorlar. Yoga ve nefes çalışmalarından hem ebeveynler hem de çocuklar, sağlıklı olmak, olumlu düşünceler geliştirmek gibi birçok fayda sağlayabiliyorlar. İki tarafın da nitelikli vakit geçirmesini ve partner olmanın keyfine varmasını amaçlayan bu çalışma, sadece anne-çocuk için değil; teyze-çocuk, dayı-çocuk, hatta büyükanne-çocuk için de uygun.

 

* Mat sağlanacaktır. Tercih ederseniz kendi matınızı getirebilirsiniz.

 

* Rahat kıyafetlerle gelinmesi önerilir.

 

Yaş Grubu: 5-12 yaş

 

Atölye Süresi: 1 saat

 

GELECEĞİN BİLİŞİMCİSİ İLE KENDİ ROBOTUMU YAPIYORUM // 21 & 28 OCAK, 4 ŞUBAT PAZAR // 15:30

 

Bu atölye kapsamında FastRobo kiti kullanılarak, sensör dünyası, motor kullanımı, buton ve potansiyometre gibi devre elemanları tanıtılıyor; elektronik sistemleri çalışma mantığı açıklanıyor ve bu bilgiler doğrultusunda donanım hazırlanıyor.

 

Tablet ara yüzü ile blok programlama metoduyla robotun fonksiyonları tanımlanıyor ve eğitmen eşliğinde kodlama yapılıyor. Çocukların yazılım/kodlama dünyasına ilk adımlarını atmalarını ve teknoloji ile olan etkileşimlerini arttırmayı hedefleyen atölyede, gelecek bilişimci adayları, bilgilerini tüketimden ziyade üretim için de kullanmaları konusunda teşvik ediliyor.

 

* Eğitim boyunca kullanılacak olan FastRobo kiti etkinlik düzenleyicisi tarafından sağlanacaktır. Kullanılacak kitler eğitim fiyatına dahil değildir. Kiti satın almak isteyen kullanıcılar eğitim sonunda ücretini ödeyerek satın alabilirler. 

 

* Katılımcıların programlamada kullanılacak tableti kendilerinin getirmesi gerekmektedir. Minimum Android 4.3 versiyonlu veya iOS 6 işletim sistemli tablet kullanılabilir.

 

* Program öncesinde herhangi bir bilgi seviyesi gerekmemektedir.

 

Eğitmen: İlke Kurt

Yaş Grubu: 8-11 yaş

 

ÇOCUK ATÖLYESİ İLE SÖZCÜKLER VE RENKLERLE OYUN 

 

GENÇ YAZARLAR ATÖLYESİ // 21 OCAK, 4 ŞUBAT PAZAR // 16:00

 

Çocukların hayal güçlerini yazıya aktarmalarını ve düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlayan Genç Yazarlar Atölyesi, Çocuk Atölyesi işbirliğiyle Zorlu PSM’de gerçekleşecek. Genç yazar adayları, Ocak ayının teması olan “Büyülü Bir Kış Masalı” çerçevesinde özgün bir hikaye yazacaklar, hikayelerini paylaşacaklar ve kitap kapağı tasarımı yapma şansı bulacaklar.

 

Bu eşsiz atölye, çocukların kendilerini ifade edebilmelerine yardım etmeyi, hayal güçlerini zenginleştirmeyi ve içlerindeki kahramanları ortaya çıkarmayı hedefliyor. 

 

Eğitmenler: Özlem Özyurt, Nermin Ferhan Karamuti

Yaş Grubu: 8-12 yaş

Atölye Süresi: 1,5 saat

 

GALAKTİK ÇOCUKLAR ATÖLYESİ // 24 OCAK ÇARŞAMBA 14:30, 28 OCAK PAZAR 16:00

 

Çocuk Atölyesi ve Zorlu PSM işbirliğiyle gerçekleşecek Galaktik Çocuklar Atölyesi’nde çocuklar, “Evrim sadece canlılar için mi geçerli?”, “Galaksiler, yıldızlar, gezegenler de evrimleşir mi?” gibi merak edilen sorulara cevap arayacaklar.

 

Büyük patlamadan günümüze evrenin evriminin, dünyamızın evrimsel yolculuğunun ve gelecekte bekleyenlerin tartışıldığı atölyede çocuklar, yıldızların günlük ve genel hayatımızdaki yerini de keşfetme şansı bulacak. Galaksi, yıldızlar, gezegenler gibi konulara yer veren zevkli atölye, çocukların ufuklarını genişletmeyi ve onların evrene farklı bir açıdan bakmalarını sağlamayı hedefliyor. 

 

Eğitmen : Miray Ertuğrul

Yaş Grubu : 8-14 yaş

Atölye Süresi : 1,5 saat

 

BÜYÜLÜ HİKAYE KARTLARI // 26 OCAK CUMA // 14:30 

 

Çocuk kitapları yazarı tarafından kitap okumayı ve yazmayı seven 8-12 yaş arası çocuklar için tasarlandı. Birbirinden farklı kahraman ve mekânlardan yola çıkarak hazırlanan “Büyülü Hikâye Kartları” ile hayalgüçlerini birleştirerek, hikâye kurgulayabilme, yazıya aktarma ve düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Genç yazar adayları Sömest tatili çerçevesinde özgün bir hikâyeyi\masalı yazacaklar. Daha sonra yazdıklarını okuyup, kitaplarının kapaklarını tasarlayacaklar.

 

Böylece kendi hikâyelerini kaleme almış olacak, öykü, kurgulama, nasıl yazarım, nasıl hayal kurarım sorularına da cevap bulabilecekler. Çocuk Atölyesi ve Zorlu PSM işbirliğiyle düzenlenecek bu eşsiz atölye, çocukların kendini ifade edebilmesini kolaylaştırmak, hayal güçlerini zenginleştirmek ve içindeki kahramanı ortaya çıkartmak için... 

 

Eğitmen : Yazar, Nermin Ferhan Karamuti

Yaş Grubu : 8-12 yaş

Atölye Süresi : 1,5 saat

 

HARFLERİN DANSI // 29 OCAK PAZARTESİ // 14:30 

 

“Harflerin Dansı” etkinliği, harfleri tanımayı müzikal ve görsel bir şölene dönüştürüyor. Her harfe bir şiir, her şiire bir harf atfeden bu çalışma, çocukların yazıyla nesneler arasındaki ilişkiyi kavramalarını amaçlıyor. “Harflerin Dansı”, küçük yaşlardan itibaren dil ve zihinsel becerilerin geliştirilmesine yönelik bir çalışmadır.

 

Bu yaşlarda hayal dünyalarını zenginleştirerek karikatür ve şiir ile tanıştırarak yaratıcı ve üst düzey düşünme becerilerinin minik tohumlarını atmayı hedefliyor. Karikatür sayesinde de, çocuklara farklı bakış açıcı geliştirerek kendini mizah ile ifade etme şansı tanıyor.

 

Eğitmen: Öğretmen ve Yazar Yasemin Şahin 

Yaş Grubu: 6-7 yaş

Atölye Süresi : 1 saat

 

GELECEĞE MEKTUPLAR ATÖLYESİ // 2 ŞUBAT CUMA // 14:30

 

Yazmanın büyüsü ile tanışmış, bugün düşündüklerini geleceğe yazmak isteyen çocuklarla birlikte “Geleceğe Mektuplar” yazıyoruz. Hayal ettiklerini, bugünde düşünüp, gelecekteki kendine sormak istediklerini birlikte düşünüyor, sorular soruyoruz:

 

-Gelecekte Ne Olmak İstiyorum? \ Ne Oldum?

-Bugünden Yarına Ne Değişti? \ Gelecekteki Benle Sohbet

-İdeallerim, Hayallerim ve Ben\ Dünya Güzel Bir Yer ve Ben İstediğim Yerdeyim

-Gelecekte Neleri Değiştirmek İsterim? Projelerim \ Büyüdüm ve Yaptıklarımdan Mutluyum

Not: Geleceğe Mektuplar Atölyesi, gerçek birer mektup yazma şeklinde olacaktır. Katılımcıların yazdıkları mektuplar, atölye sonunda toplanarak posta (PTT) yoluyla ailelerine gönderilecektir. 

 

Eğitmenler : Çocuk Kitapları Yazarları Özlem Özyurt – Nermin Ferhan Karamuti 

Atölye Süresi: 1,5 saat

Yaş Grubu: 8-12 yaş