Çocuğun Yapacağı Spor Nasıl Belirlenmeli?

Çocukluk döneminde spora başlayan kişilerle, ileri yaşta spor yapmaya başlayanlar arasında; fiziksel, sosyal, ruhsal ve kimlik gelişimine kadar her alanda farklılıklar bulunur. Bakın uzmanlar anne babalara bu konuda yardımcı olacak hangi önemli bilgeleri veriyor.

 

Yaşa Göre Spor Tercih Edilmeli

 

Çocukluk döneminde yapılan sporlar daha çok oyuna dayalı sporlar olmalıdır. Çocuklara ağırlığa dayalı sporlar asla yaptırılmamalıdır. Çocuklar, gelişim evresinde olduğu için kuvvet antremanlarına dayanıklı değildir. Çünkü çocukluk döneminde kemikler henüz gelişime açıktır, kalp kapasitesi farklıdır, karbonhidrat deposu yetişkinlere göre daha azdır.


Bunun için çocuklar aşırı efor sarf edecekleri sporlardan uzak durmalıdır. Ailelerin çocuklarını tercih ettikleri ve sağlık durumlarının uygun olduğu spor dallarına yönlendirmesi gerekir.

 

Hangi Yaş Grubu Çocuklara Hangi Spor Uygundur?

 

2-3 Yaş:

 

Sadece koşma, yakalama, zıplama gibi temel hareketleri yapabilirler. Dolayısıyla bu yaşta bir spor tercihi yapmak yerine, aileler çocukların aile bireyleri ve arkadaşları ile oyun oynamalarını sağlamalıdır. Bu amaçla bahçede koşma, yürüme, dans etme, suda gözetim altında oynama ve ciddi deneyimli kişiler eşliğinde jimnastik seçilebilir.

 

4-6 Yaş:

 

Dans etme, yüzme, jimnastik, ip atlama, elim sende, sek sek oynayabilir, üç tekerlekli bisiklete binebilirler. Bu yaşta çok deneyimli kişiler eşliğinde yüzme ve jimnastiğe başlanılabilir.

 

 

7-10 Yaş:

 

Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis gibi sporlarla ilgili temel eğitime ve bunların birleşimini içeren sporlara başlayabilirler. Zaman zaman bazı spor kulüpleri çocuklara ve aileler yanlış yönlendirme yapabilmektedirler.

 

Eğer çocuk sadece basketbol oynayan bir spor kulübüne gidiryorsa, çocuğa basketbolun tüm detayları yavaş yavaş verilmeye çalışılır. Ama asıl yapılması gereken çocuklara tüm toplu sporları içeren oyunlar oynatıp onların el-göz ve hareket koordinasyonunun geliştirmesini sağlamaktır.

 

 

 

10 Yaş Sonrası:

 

Daha önceki yaşlarda başladıkları sporları daha organize olarak yapmaya devam ederken, atletizm, güreş ve küreğe başlayabilirler. Birkaç yıl sonra ise daha çok kuvvet gerektiren sporlara (boks, tekvando, karate gibi) başlamak uygundur. Bu sporlara daha erken de başlanabilir, ama yine direkt bu sporlara değil, onların alt yapısını oluşturacak eksnekliklerini, dengelerini ve koordinasyonlarını geliştirecek temal hareketleri içeren antremanlara başlamak daha uygun olacaktır.