TEOG Danışmanı: "İyi bir araştırmadan sonra tercih yapılmalı"

 

 

 

Adaylara Türkiye geneli yüzdelik dilimlere göre tercih yapmalarını öneren TEOG Danışmanı Sibel Alpsoy, 30 Haziran'da TEOG Yerleştirme Esas Puanları’nın (YEP) açıklanmasıyla öğrencileri zorlu bir dönemin beklediğine dikkat çekti. 

 

"Tercihlerde Yüzdelik Dilime Dikkat Edin"

 

 TEOG Danışmanı Sibel Alpsoy liseye başlayacak olan öğrencilerin ve velilerinin dört gözle bekledikleri tercih süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Seçeceğiniz Okulun Üniversiteye Hazırlıktaki Başarısını Araştırın 

 

Tercih yapılacak okulların üniversiteye hazırlıktaki başarısının önemine dikkat çeken Alpsoy adayların TEOG YEP puanına göre değil okulların yüzdelik dilimlerini göz önüne alarak tercih yapmaları gerektiğini söyledi. Alpsoy, sonuç ne olursa olsun ailelerin çocuklarının yanında olduklarını hissettirmeleri gerektiğini söyledi.

  

"Detaylı Araştırma Yapın"

 

Tercih formunda okul tercih kodunun mutlaka yazılması gerektiğinin altını çizen Alpsoy sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Okul tercih kodu olmayan başvurular dikkate alınmayacaktır. Tercihler 14-24 Temmuz 2017 tarihleri arasında https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılacak. Onaylama işleminden sonra adayların tercih işlemi tamamlanmış olacak.

 

 

 TEOG Danışmanı: "İyi bir araştırmadan sonra tercih yapılmalı"

 

 

Aman Dikkat! Onaylatılmamış Tercihler Geçersiz Sayılacak!

 

Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılamayacak. Onaylatılmamış tercihler geçersiz sayılacak. Tercih sonuçları 11 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacak, aynı gün okulların boş kontenjanları da ilan edilecek.

 

"İyi bir araştırmadan sonra tercih yapılmalı’

 

Tercih edilecek okulun üniversitedeki başarısı, öğrencinin ilgi ve yeteneklerine uygunluğu, fiziki koşulları ve ulaşım gibi özellikleri göz önüne alınması gerekiyor. Danıştay’ın kararı ile YGS ve LYS’ye hazırlık kursları bütün dersleri değil, tek bir dersin kursunu verebilecek.

 

Okulun Eğitim Kalitesi Önemli 

 

O yüzden TEOG tercihini yapacak adayların seçecekleri okulun eğitim kalitesinin yanı sıra sınava hazırlık sürecindeki başarısına da bakılmalı.

 

Alpsoy, öğrencilerin 25 tercih hakkı olduğunu belirterek bu tercihlerin çok iyi kullanılması gerektiğini söyledi.