Evde Çocuğunuz mu Siz mi Güç Sahibisiniz?

Çocukları duygusal şantaj yaptığı zaman, anne babalar ne yapmalıdır? İşte yanıtı ebeveynler tarafından en çok merak edilen sorulardan biri.


Uzmanlara göre, anne babasına şantaj yapan bir çocuk ailede çok fazla güç sahibi olan bir çocuğu gösterir. Uzmanlar oysa evde güç sahibi olması gerekenlerin anne babalar olduğunu vurguluyor. Uzmanlar günümüz anne babalarının eskilerin bazı rollerin devam ettiremediği konusunda hemfikirler. Bakın neler öneriyor:

 

Örneğin babam bana: “Banu, bunu yapmazsan, bu olacak” derdi ve onun olacağını bilirdim. Bugün ise çocukların anne babalarına “Anne, bunu yapmama izin vermezsen, evden kaçarım” ya da benzer bir şey dediklerini duyuyoruz. Bu, hem çocuk hem de anne babası açısından çok ürkütücü bir durum.


Peki Ama Anne Babalar Ne Yapmamalı?


Üzgün veya bozulmuş gibi davranmayın; çünkü bu çocuğun tehditleri yerine getirme gücüne sahip olduğuna inandığınız anlamına gelebilir.

 

Duygusal Şantajla Karşılaştığınız Zaman Problemin Ne Olduğunu Anlamaya Çalışın


Çocuğun tehditlerine yalvararak karşılık vermeyin. Güçlü olun; bir yetişkin gibi davranın ve çocuğun sevgisini ve mutluluğunu hemen kazanmaya çalışmayın. Bu durumla baş etmek, çocuğunuzu devamlı olarak mutlu kılmaktan çok daha önemlidir.

 

Duygusal bir şantajla karşılaştığınız zaman: Önce, durumu açıklığa kavuşturun. Çocuk neden tehdit ediyor? Problem nedir?

 

Çocuğunuzun Sakinleşmesine Yardımcı Olun 

 

Bunu saptadığınız zaman onunla ilgili olarak konuşun. Küçük çocukların duygularını sizin kelimelere dökmeniz gerekebilir; çünkü genellikle çocuğun sözcük dağarcığı buna yetmeyebilir.

 

“Çok kızgın ve korkmuş olduğunu biliyorum ve senin ihtiyacın olan da…” Anne baba olarak çocuğun durumunu sözlere döktüğü zaman, onun sakinleşmesine yardımcı olacak ve böylece şantaj yapmasına yol açan stresi ortadan kaldırmış olacaksınız.


İkinci olarak, problemle ilgili ne yapabileceğinize beraberce karar verin.