Çocuğunuza Tutamayacağınız Sözler Vermeyin!

Uzmanlar, anne ve babaların çocuklarını sabırla dinlemesinin aile içi iletişimde önemli olduğunu söyledi. Çocuğun ailenin ve çevrenin katkısı ile şekillendiğini söyleyen Çocuk Gelişim Uzmanı Zülfiye Çakır, çocuk yetiştirmenin boş bir levhayı işlemek gibi olduğuna dikkat çekti:

 

Her Çocuk Farklıdır

 

Her çocuk farklı kişiliğe sahiptir ve ayrı bir ferttir. Zihni, fiziki, psikolojik ve sosyal gelişim için farklı kapasitesi vardır. Çocuğunuzun kendi potansiyelini bütünüyle fark etmesi, onunla aranızdaki iletişime bağlıdır. Çocuklarımızın kendine güvenen, yaşına uygun becerileri yerine getiren, sağlıklı fertler olmaları için biz anne ve babalara büyük görevler düşüyor.

 

Çocuğunuza Seçenekler Sunun


Yaptığınız davranışların sebebini ona açıklayın. Çocuğunuzun deneyerek, yaşayarak öğrenmesine fırsat tanıyın. Aşırı korumacı tutumdan sakının. Zorlamayın, sıkmayın, boğmayın, onun kişiliğini zorla değiştirmeye çalışmayın, sabırla ve emekle onu kazanabilirsiniz. İyi davranışa ödül, kötü davranışa eğitim verin. Çocuğunuza her zaman dürüst olun. Pembe de olsa yalanlar söylemeyin, yapamayacağınız sözler vermeyin.

 

 

Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeli?


1. Çocuğunuzu sevin, ona sarılın, başını okşayın, önemli olduğunu hissettirin ve ona sevdiğinizi söyleyin.


2. Çocuğunuzla verimli vakit geçirin.


3. Geçirdiğiniz zamanın süresi değil, içeriği önemlidir.


4. Birlikte oyunlar oynayın, yemek yapın, yürüyüşe çıkın ve daha az televizyon seyredin.


5. Çocuğunuzu sabırla dinleyin.


6. Sizden ayrı fikirleri olduğunda da onu dinleyin ve fikrini önemseyin.


İHA