Çocuğunuza İyi Uyku Alışkanlığı Kazandırmanın İpuçları

Dr. Eriman Topbaş bu konuda bakın anne babalara hangi önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Çocuğun, bir alışkanlığa, işaret noktalarına, kendini rahatlatacak ve uykuya dalabileceği alışkanlıklara ihtiyacı vardır. Akşamları ağır yemeklerden, geç vakitte yemek yemekten uzak durunuz, zira bu durumlar kabuslara ve gece korkularına neden olabilir.

 

Yatmadan önce bir bardak süt içirme iyi bir alışkanlıktır. Sütte uyku hormonunu artıran bir amino asit bulunduğundan çocuğunuzun uykuya rahatlıkla dalmasını sağlayacaktır.


Çocuk yalnız uyumayı öğrenmelidir. Pelüş bir oyuncak veya küçük bir örtü bazen yardımcı olabilir. Çocuğunu kedisine iyi bir gece geçirmeye hazırlayacak bir alışkanlığa ihtiyacı bulunmaktadır. Bu bir ninni olabilir, sırtını ovalama olabilir, hikâye olabilir…


Çocuğunuzu sakinleştirmek odasına bir gece lambası koyabilirsiniz, kapısını açık bırakabilirsiniz. Her zaman iyi gece formülünü uygulamaya çalışın. Örneğin yumuşak bir biçimde şöyle söyleyebilirsiniz: “İyi geceler benim hazinem, güzel rüyalar gör, sabaha görüşmek üzere…”


Uykusunda Kâbus Görüyorsa Ne Yapmalısınız?


Eğer çocuğunuz 2 yaşından küçükse, rüyayı takip eden sabah ona yumuşak bir biçimde şöyle söyleyebilirsiniz: “Şu anda sen bak buradasın, her şey yolunda, rüyanın hiçbir tehlikesi yoktur.”


Çocuğunuz biraz büyükse, ona yardımcı olmak için izlenecek en iyi yol, onun rüyasını birlikte canlandırmak ve birazcık gülmek olacaktır.


Çocuğun bir azarlama olarak anlayacağı uzun konuşmalar yapmayın. Oyun ve gülme daha yararlı olacaktır.


Gece korkularını çocukla konuşmamalısınız. Ona bu konuyla ilgili bir şey hatırlayıp hatırlamadığını sormayın. Eğer çocuk gece korkusuyla uyanmışsa, bu konu ile ilgili olarak bir istisna yapabilirsiniz. Bu sırada çocuğa içinde bulunduğu durumun fiziki gerekçelerini açıklamak iyi olacaktır.

 

Akşamları çocuğu aynı saatlerde, gündüzleri de aynı saatlerde (çocuk ihtiyaç duyuyorsa) yatırmak çok önemlidir. Aynı şekilde çocuğa aynı saatlerde uyandırmak da önemlidir.


Uyumadan önce çocuğun alışkanlıklarına uygun olmayan her şey çocuğun özelliğini değiştirir. Şunu kesinlikle unutmayın: “iyi bir alışkanlık kazandırmak, kötü bir alışkanlığı yok etmekten her zaman daha kolaydır.”