Doğru Teknikle ve Sık Aralıklarla Emzirin

Dünyanın en büyük mucizelerinden biri kabul edilen anne sütü aynı zamanda emziren anneler ve anne adayları için de hassas bir dönemi işaret ediyor. Uzmanlar, özellikle ilk haftalarda bebeğin 5 saatten daha uzun süre emmeden uyumasına izin verilmemesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz anne sütünün beyin ve zeka gelişimi üzerindeki olumlu etkilerini anlattı.

 

Anne Sütü Alan Bebekte Birçok Hastalığın Görülme Oranı Düşüyor

 

Süt doğru teknik ve sık aralıklarla emzirilmesi sonucu artar. Anne sütü bebek için gereken besinleri doğru miktarda barındıran yegane hediye. Anne sütü ile beslenen çocuklarda başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalık ve alerjilerin görülme sıklığı azalır.

 

Doğumdan Hemen Sonra Bebeğinizi Emzirin

 

Anne sütü ile beslenmenin hem bebek hem de anne için bir öğrenme süreci olduğuna değinen ve “kolostrum” adı da verilen erken sütün önemini anlatan Dr. Tahmaz,  bu sütün göğüslerde zaten mevcut olduğunu belirterek bebeğin bu sütü doğumdan hemen sonra almaya başlayacağını söyledi. Kolostrum bebeği birçok hastalıktan koruyor. 

 

İlk Haftalarda Bebeğinizi Her İstediğinde Emzirin

 
Bebeği en az 2-3 saatte bir veya günde 8-12 kez olmak üzere emzirin.  Bebeğin emmek istemediği durumlar olursa 1 saat sonra tekrar deneyin. Özellikle ilk haftalarda bebeğin 5 saatten daha uzun süre emmeden uyumasına izin vermeyin.

 

Peki ama uzun süre uyayan bebeği nasıl uyandırmalısınız? Bebeği uyandırmak için bunları deneyebilirsiniz:

 

• Bebeği teninizle temasa geçirin
• Yüzünü nemli bir havluyla silin
• Bezini değiştirip, üzerini soyun
• Bebeğin  sırtını, karnını, ayaklarını nazikçe sıvazlayın

 

 

Hangi Sıklıkla Emzirdiğinize Dikkat Edin


Anne sütünün çabuk sindirir.  Bebek 2 günlük olduğunda günde yaklaşık 8-10 kez emer bu da her 2-3 saate karşılık gelir. Bebeğinizi her emmek istediğinde emzirin. Açlıklarını ağızlarıyla aranarak ve hareketlerini artırarak gösterirler. Ağlama genelde en son belirtidir.

 

Bebeğin 1-2 emme hareketinden sonra yutkunuyorsa süt alıyor demektir. Emmesini bitirene ve uyuyana kadar göğsünüzde kalabilir. 5-7 günlükten itibaren bir göğüste 20 dakika kalırlar. Yutması bitene kadar aynı göğüste kalmasını sağlayın, daha sonra gazını çıkartın ve diğer göğüse geçirin.

 

Sütünüzün yeterli olduğunu nasıl anlayacaksınız?


• Bebeğiniz günde 6-8 kez bezini ıslatıyorsa,
• Günde 2 veya daha fazla hardal sarısı cıvık ve pürtüklü kaka yapıyorsa,
• Emdikten ve gazını çıkardıktan sonra sakinleşip uyuyorsa,
• Aktifse ve sesli ağlıyorsa yeterince anne sütü alıyor demektir. 

 

Göğüste Biriken Süt Sorun Olmasın

 

Doğumdan sonraki 2’nci ve 3’üncü günde göğüslerdeki doluluk ve süt artar. Göğüslerde aşırı gerginlik ve ağrı hissedilebilir.

 

Peki bu durumda yapılması gerekenler nelerdir?

 

• Bebeğin göğüsünüzün ucunu koyu renk kısmıyla beraber ağzının içine alıp almadığını kontrol edin. Sadece meme ucunu alıyorsa göğsü tam boşaltamayabilir.

 

• Bebeğinizi her 1-3 saate bir sık aralıklarla besleyin.


• Bebek emmekte zorlanıyorsa emzirmeden önce anne sütü sağılarak göğüsler bir miktar boşaltılabilir, böylece göğüs ucu da daha çok belirginleşir.


• Emzirmeden önce ağrılı göğsün üzerine ılık kompres, emzirdikten sonra hâlâ dolgunluk ve ağrı varsa soğuk kompres uygulayın.


• Bebeğinizi sakin ve stressiz bir ortamda emzirin, rahatlamak için müzik dinlemeyi deneyin. Emzirme aralarını dinlenmeye ayırın.

 

Anne Sütünü Derin Dondurucunun En Soğuk Yerinde Muhafaza Edin

 

 

Her damlası hazine değerinde olan anne sütünün bebeğe yararlı olabilmesi için  uygun koşullar altında saklanması gerekir. Bütün emziren anneler, özellikle de çalışan anneler süt sağmayı öğrenmeli. Bu işlem süt oluşumunun sürekliliğine katkı sağlayacaktır.

 

Sağılmış Sütü Saklamanın En Doğru Yöntemi

 

Sağılmış anne sütünü saklamak için temiz bir kap veya steril süt saklama poşeti yeterli olur. Donarken süt genişleyebileceğinden, tepeleme doldurmayın. Tüm torbalara mutlaka tarih ve miktar yazın. Sütü derin dondurucunun kapağına değil, en soğuk noktasına koyun.

 

Anne Sütünü Doğru Saklama Koşulları


Odanın serin bir yerinde 4-6 saat
Buzdolabının rafında 72 saat (3 gün)
Buzdolabının buzluğunda 2 hafta-2 ay arası
Derin dondurucuda 6 ay

 

Dondurulmuş Anne Sütü Nasıl Eritilir?

 

Saklanan anne sütünü kullanırken ocak veya mikrodalga fırına koymak  sütün proteinini bozabilir ve bebeğinizin ağzını yakabilir Bu nedenle  süt poşetini bir kaba koyduğunuz ılık suyun içine ağzı dışarıda kalacak şekilde batırarak çözülmesini sağlayın (ben-mari usulü) ve salladıktan sonra sıcaklığını kontrol ederek bebeğinize verin.

 
 
loading...
loading...