Tuvalet Eğitim Sırasında Sıkça Karşılaşılan Sorun: Kabızlık

 

 

Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemlerinde ve tuvalet eğitiminde sıkça karşılaşılan problemlerden biri de kabızlık. Süt çocukluğu döneminden okul yıllarına kadar sık görülen makat kenarı çatlakları (anal fissürler) pek çok ailenin tek başına başa çıkamadığı bir sorun. Bir yandan neden olduğu ciddi kabızlık, diğer taraftan da zaman zaman artan kanama ve ağrı aileler için kabus olabiliyor. Konunun uzmanı çocuklarda görülen kabızlığın tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. 

 

 Aileler Kimi Zaman Tek Başına Bu Sorunla Başa Çıkamıyor... 

 

 Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander, anal fissür ve kabızlık arasında oluşan kısır döngüyü kırabilmek ve çocuğu rahatlatabilmek için kullanılan tedavilerle yüz güldürücü sonuçlara ulaşılabildiğini anlatıyor. 

 

Çocukluk çağında çok görülen ağrılı ve kanlı dışkılamanın en önemli nedeni olarak gösterilen anal fissür rektum çevresinde oluşan çatlak nedeniyle ortaya çıkıyor. Çocukların makat yapısının henüz erişkine benzer bir olgunluğa ulaşmaması sorunu oluşturan etkenlerin başında geliyor.

 

 

Tuvalet Eğitim Sırasında Sıkça Karşılaşılan Sorun: Kabızlık 

 

Bebeklerde Görülen Kabızlığın En Sık Nedenleri 

 

Özellikle anne sütünden ayrılma, ek gıdalara geçiş dönemi ve tuvalet eğitimi sırasında artabilen kabızlıkların da fissürün hazırlayıcısı olabiliyor. Kabızlık durumunda sertleşen dışkı, erişkindekinin aksine, küçük çocuklarda makatın belli noktalarına daha fazla basınç yaparak o noktalarda küçük çatlaklara neden olabiliyor. Bu çatlaklar, kabızlık sürerse, tekrar tekrar sert ve basınçlı dışkı ile karşılaşıyor ve bu durumda çatlak büyüyor. Daha da şiddetlenen fissür, her dışkılamada ağrıya neden oluyor. 

 

 

Tuvalet Eğitim Sırasında Sıkça Karşılaşılan Sorun: Kabızlık 

 

Çocuk Ağrı Nedeniyle Tuvalet Yapmaktan Korkuyor 

 

Yaşadığı bu sıkıntılı durumu tekrar yaşamaktan korkan çocuğun dışkısı geldiği halde ağrı nedeniyle tutmaya çalışır. Dışkı ne kadar uzun süre tutulup bağırsak içerisinde kalırsa, içindeki su miktarı o kadar azaldığı için daha da sertleşiyor. Sonuçta her dışkılama bir öncekinden daha da sert, ağrılı ve kanamalı bir hal alıyor. 

 

 Sıkıntılı kısır döngü nasıl kırılacak?

 

Çocuklarda anal fissürün kendiliğinden geçme ihtimali çok düşük. Bu nedenle, çocukta dışkılama sırasında ağrı duyuyor ya da ağlıyorsa veya dışkısının üzerinde ince bir çizgi şeklinde kan varsa ya da dışkı sonrası kan damlatıyorsa mutlaka fissürden kuşkulanmak gerekiyor. Bu durumda vakit kaybetmeden çocuk cerrahisi uzmanını başvurmak gerekir. 

 

Doktor Nasıl Bir Tedavi  Uygular?

 

Öncelikle, çocuğun öyküsü alındıktan sonra makatı muayene edilecek. Fissür saptanırsa, hem mevcut kabızlığı, hem de fissürün kendisini tedavi etmeye yönelik bir plan hazırlanır. Böylelikle, kabızlık ve fissür arasındaki kısır döngü kırılmaya çalışılır.

 

 

 

Tuvalet Eğitim Sırasında Sıkça Karşılaşılan Sorun: Kabızlık 

 

Tedavi Çocuktan Çocuğa Göre Değişir mi? 

 

Kabızlık tedavisi, çocuğun yaşına ve durumuna göre değişmekle birlikte temel olarak dışkı yumuşatıcı ilaçlar, liften zengin beslenme ve bazı davranış değişiklikleri olarak sıralanıyor. Fissürün kendisinin tedavisinde ise dışkılama sırasında ağrıyı azaltan kremler, makat kenarındaki dışkılamadan sorumlu kasları gevşeten ve rahatlatan sıcak oturma banyoları etkili oluyor. Son yıllarda, fissürleri iyileştirme potansiyeli çok yüksek olan bazı kremler tedavide kullanılıyor.

 

Özellikle erişkinlerdeki anal fissür tedavisinde kullanılan Botilinum toksini yani Botoks çocuklara uygun olmadığı için tedavide yer almıyor. 

 

Kronikleşmeye başlayan ve iyileşmesi geciken fissürlerin tedavisinde ise, öncelikle birden fazla ilaç ve yöntemle kombine tedavi uygulabilir. Cevap alınamayan ve yetersiz kalınan durumlarda ise cerrahi olarak “sfinkterotomi” ameliyatlarıyla dışkılama kaslarını gevşetilmesi sağlanabilmekte. 

 

 
 
loading...
loading...