Bebeğinizin Kulak Ağrısını Nasıl Anlayabilirsiniz?

Kulak ağrılarında süt çocuklarının (bebeklerin) işi oldukça zordur. Neresinin ağrıdığını söyleyememektedir. "Bebek acı ile bağırırken bakışını iki yana sallıyor ise, kulak ağrısından şüphe etmek gerekir." diyor uzmanlar. İşte, Kulak Burun Boğaz uzmanlarından bebeğinizin kulak ağrısını anlamanın ve tedavi etmenin yöntemleri.

 

Bebeğinizin Kulağının Ağrıdığını Anlamak İçin...

 

Hangi kulağının ağrıdığını anlamak için, bebek sustuğunda, kulağın ön bölümüne parmağınızla basın. Kulak kepçesini iki yana çekin. Öbür kulağını da aynı şekilde kontrol edin. Hasta kulağı ile oynadığınızda ağrı tekrar başlayacağından bebek bağırarak ağlamaya başlayacaktır.

 

Kulak Ağrıları Çeşitlidir


Dış kulak borusunda ortaya çıkan sivilceler çocuğu rahatsız eder. Kulağın ön bölümüne parmakla bastırınca ağrı artacağından çocuk bağırmaya başlar. Sivilcelere baskı yapmak için, kulak kepçesini yukarı veya yanlara çektiğimiz zaman da çocuk acı ile bağırır.


Ağır geçen ateşli bir hastalık sonunda işitme borusunda, kulak zarında veya kulak kepçesinde içi su dolu kabarcıklar belirir. Normal durumda dahi çok şiddetli acı verirler. Ayrıca ateşli hastalıkların yan rahatsızlığı (komplikasyonu) olarak orta kulak da iltihaplanabilmektedir. Bu da aynı şekilde çok acı veren ağrılara yol açar.

 

Ne Yapmalı?


Bebek çok acı çekiyor ve devamlı ağlıyor ise, ağrı dindirici bir damladan (mutlaka doktorunuza danışıp aldığınız damlayı) kulak borusuna birkaç damla damlatın. Daha önce aynı maksatla kullandığınız bir kulak damlası yoksa rastgele bir ilaç kullanmayın. Mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuza gidinceye kadar bebeğinizi biraz rahatlatmak için ağrı kesici bir bebek fitili koyabilirsiniz.


Papatya veya ıhlamur suyu da bebeğinize iyi gelebilir. Ihlamur çayına, bal karıştırırak (bebeğinizin 1 yaşından büyükse bal verebilirsiniz, küçükse bal koymadan çayı verebilirsiniz) vermeniz daha tesirli olacaktır.


Bunların dışında etraftan söylenen tavsiyeleri ciddiye almayın. Bebeğinizin ağrısı uzun sürerse mutlaka doktorunuzla görüşün.

 


 

Kulak İltihaplarında Mutlaka Bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına Gidilmeli


Ağır geçen ateşli hastalıklar, çoğu zaman kulak iltihaplarına yol açarlar. Çocuğunuz kulak ağrısından şikayetçi olmasa dahi, kulakta göreceğiniz bir akıntı sizi harekete geçirmeli, onu dehal bir Kulak Burun Boğaz doktoruna götürmelisiniz. 

 
 
loading...
loading...