Bebeğiniz Pişik Olduğunda Neler Yapabilirsiniz?

Pişik genellikle bebeğin poposunda ve çevresinde görülen deri tahrişidir. Kirlenmiş alt bezinin uzun süre değiştirilmeden bırakıldığı durumlarda idrar ve dışkının ayrışması sonucu ortaya çıkan amonyağın cildi yakıp tahriş etmesiyle oluşur.

 

 

Pişiğin Belirtileri Nelerdir?

 

Pişik altbezinin bebeğinizin tenine temas ettiği noktada hafif kabartılı bir kızarıklık biçiminde ortaya çıkar. Kötüleştiği zaman kızartılı küçük şişlikler, içi su dolu kabarcıklar ve buna benzer biçimde bebeğe acı veren deri değişiklikleri görülebilir. Eğer pişik infekte olursa bu deri döküntüleri parlak kırmızı bir renk alabilir ve genişleyebilir. Küçük kırmızı döküntüler bezin temas alanının dışında çıkarak yayılabilir.


Neler Pişiğe Neden Olur?

 

Bezlerin yıkandığı deterjan ya da sabun tozuna karşı oluşan alerji de pişiğe neden olabilir. Benzer görünüm veren pamukçuk hastalığı ise bir tür mantardır ve önce ağızdan başlayarak vücuda yayılıp anüs çevresinde etkili olabilir.


Bazen bebeğinizin alt bezinin ona küçük gelmesi, çok sıkı bağlanmış olması ya da gerekli sıklıkta değiştirilmemesi de pişiğe neden olabilir.


Pişiği önlemek ve tedavi etmek için neler yapmalı?

 

Bebeğinizin altını sık sık değiştirin. Bebeğinize yeni alt bezi bağlamadan önce altının iyice kuruluğundan emin olmalısınız. Her değiştirdiğinizde altını iyice temizleyip temiz bir tülbent veya havluyla güzelce kurulayın. Pişik olan çocuğunuzun poposunu yalnızca ılık suyla temizleyin. Bebeğinizin alt bezini saat başı kontrol edin ve ıslandığı zaman hemen değiştirin.

 

Bunlara Dikkat!


Pişik kremi alın ve bebeğin altını her değiştirdiğinizde bunu sürün. Bebeğinizin cildini nemden korumak için çinko asit içeren kremler, A ve D vitamini içeren kremler veya vazelin kullanabilirsiniz. Bu kremler, deriyi yumuşatıp pişiği iyileştirir.


Fırsat buldukça bebeğinizin altını açarak poposunun hava almasını sağlayın. Bezler hava dolaşımını kestiği için, bezinin üzerine pişik geçene dek naylon kilot giydirmeyin.


Alt bezinin üzerine sentetik malzemeden yapılmış giysiler giydirmeyin.


Eğer pişik devam ediyorsa kullandığınız alt bezinin tipini, alt temizliğinde kullandığınız “ıslak” mendileri veya sabunu değiştirmelisiniz.


Eğer kumaş alt bezi kullanıyorsanız bu bezleri yıkadıktan sonra kimyasal maddelerden ve mikroplardan arındırmak için en az 15 dakika süreyle kaynatmalısınız.


Hangi Durumlarda Doktorunuzu Aramanız Gerekir?


- Pişik bebek henüz 6 haftalık iken ortaya çıkarsa,
- İçi su dolu kabarcıklar ve küçük yaralar oluşmuşsa,
- Bebeğinizin ateşi varsa,
- Bebeğiniz kilo kaybediyor veya her zamanki kadar yemiyorsa,
- İçi su veya cerahat dolu büyükçe kabartılar meydana çıkmaya başlamışsa,
- Kırmızı döküntüler kollara yüze veya saçlı deriye doğru yayılıyorsa,
- Yukarıdaki tedavi önlemlerini bir haftadır uyguladığınız halde durumda herhangi bir düzelme görülmüyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

 
 
loading...
loading...