İkiz Anne Babalarına Uzman Tavsiyeleri

İkiz anne babaları nelere dikkat etmeli? İsim seçerken neleri göz önünde bulundurmalı? Aynı mı yoksa farklı mı giyindirilmeli? Uzman Pedagog Güzide Soyak’tan ikiz anne babalara yardımcı olacak ve işlerini kolaylaştıracak öneriler.

 

İkiz Çocuklara İsim Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?


İkizlere isim seçerken aynı hecelerden ve seslerden oluşan isimler koymaktan kaçınılmalıdır, farklı baş harflerle başlayan isimler konulmalı, hepsine kendi isimleriyle hitap edilmelidir.


İkiz Bebeklere Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?


Ayrı giydirmenin çoğullarınızın ayrıştırılmasını kolaylaştırmak, bireyselleşmelerine katkıda bulunmak ve kıyafet paylaşımı nedeniyle her bir bebeğinizin daha fazla sayıda kıyafetten yararlanabilmesi gibi avantajları vardır. Pek çok çoğul büyük de kardeşi ile aynı giydirildiği günleri üzülerek hatırlar. Bebekleriniz küçükken eğer aynı giydirme eğilimindeyseniz benzer ama farklı renkli ya da aynı modelde giydirmeyi seçebilir, büyüdükçe kararı onlara bırakabilirsiniz.

 


İkiz Bebek Sahibi Olan Anne Babalar Nelere Dikkat Etmeli?

 

1) Başlangıçta her iki bebeğinize de aynı oranda bağlanmadığınızı hissedebilirsiniz. Bundan korkmayın, bu duygu birçok çoğul gebelikte yaşanır.


2) Daha az ilişki kurduğunuzu düşündüğünüz bebeğinizle, daha fazla göz teması kurmak, dokunmak ve konuşmakla ilgili gayret gösterebilirsiniz.


3) İkizlerin bakımına yardımcı olan diğer bireyler de bazen kendilerini daha yakın hissettikleri bebeklerden birini seçip onun ihtiyaçlarıyla daha fazla ilgileniyor olabilirler. Bu durum da anne ve bebek arasındaki bağlanmayı etkileyebilir.


4) Günlük bakımlarında ve boş saatlerinizde bebeklerinize eşit zaman ayırmaya çalışın. Bir bebeğin bütün bakımını ve sorumluluğunu tek kişinin yüklenmemesine gayret edin.

 
 
loading...
loading...