Farkı Ayırt Edebilme Becerisini Geliştirme Oyunu

Bu etkinlik, bebeğinizin farklı insan ve hayvan yüzlerine aşina olmasına yardım eder ve yüzleri, değişik duyguları tanıma, farkları ayırt etme becerisini geliştirir. Çok erken yaşlarda nesneleri izleme ve bir süre odaklanma becerilerine katkı yapar. Tüm bu süreçler, beyindeki belli merkezlerin uyarılması ve gelişmesiyle ortaya çıkar.

 

Farklı Ayırt Edebilme Becerisini Geliştiren Oyun

 

Nesne fotoğraflarını göstererek ayırt etme becerisi çocuğun dil becerileri ile çevresinde olup bitenleri anlamlandırmasına yardımcı olacak ve böylece öğrenme becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır.


Bebeğinizle Oynayabileceğiniz Harika ve Eğitici Oyun "Farklı Yüzler Oyunu"


Renkli dergilerden veya gazetelerden keseceğiniz farklı insan yüzlerini 25 x 35 cm büyüklüğündeki bir kartona yapıştırarak oyun için gerekli malzemeyi hazırlayın. En azından 8-10 değişik insan yüzünü gösteren bu resimlerde yaş, cinsiyet ve duygu farklılıklarının temsil edilmesi yararlı olacaktır.


Bu arada, korkutucu olmamak kaydıyla bazı hayvanların (maymun, sincap, kedi, köpek gibi hayvanların çizgi film karakterleri gibi çizimleri de olabilir. Ancak hayvanları insan yüzlerinden ayırarak farklı bir grupta göstermek iyi olacaktır.


Örneğin yaşlı bir erkek, çocuk veya bebek yüzü rahatlıkla kullanılabilir. Gerekirse karikatürize edilmiş insan maskeleri de uygundur. Bazen sevdiği çizgi film kahramanlarının maskelerinden de yararlanılabilir.

 


Oyun için bebeğinizi, sırtını büyükçe bir yastıkla destekleyerek uzun oturma konumuna getirin. Siz de yanına oturarak hazırladığınız resimleri 50-55 cm’lik bir mesafeden gösterin ve 2-3 saniye boyunca bakmasını sağlayın. Bu arada resimde neler olduğunu kısaca açıklayın: “Bu bir bebek! Karnı çok acıkmış. Bak, bu da yaşlı bir adam, gözlükleri de var…” gibi.

 
 
loading...
loading...