Duygusal Zekâsını Artırmak İçin “Gezi-Gözlem Oyunu”

İlk günlerde bebeğinizin çok farklı ve olabildiğince fazla duyuya hitap eden uyarıcılara ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca çeşitli mekânlarda görme, işitme ve dokunma duyularını uyarma olanağı sunmak gerekir. 

 

Bebeklerin de Değişikliğe İhtiyaçları Vardır

 

Fiziksel ve duygusal rahatlığını tehdit etmeden, bebeğimizi değişik araçlarla farklı mekânlarla götürebilirsiniz. Bebeğiniz sürekli, örneğin “ana kucağı” denilen ve çoğunlukla niteliksiz plastikten üretilen bir kabın içinde sırtüstü yatarak hep aynı odanın tavanını ve duvarlarına bakıyorsa görsel bağlamda değişiklik ve farklılık ihtiyacı karşılanmıyor demektir.

 

Bebeği Sürekli Aynı Pozisyonda Tutmak Zekasını Köreltir


Günün belli saatlerinde bebeğimizi kucağımıza alıp onunla konuşarak farklı odaları, pencereden izlenebilecek manzaraları göstermek beynin görsel çeşitlilik ihtiyacını bir ölçüde karşılayabilecektir. Eğer siz iş yaparken sırtüstü yatması gerekiyorsa onun görebileceği büyüklükte (25 x 35 cm boyutlarında kartonlara yapıştırılacak.) resimleri bir sandalyenin veya sehpanın üzerine yerleştirip izlemesine olanak sağlayabilirsiniz.

 

Onunla Birlikte Canlı Renklerdeki Resimlere Bakın

 

Bu resimlere birlikte bakarak ona resimlerle ilgili basit hikâyeler de anlatabilirsiniz. Ona sunduğunuz her yeni mekân ve görsel materyalle ilgili bilgi vermek, oyunu zevkli bir birlikteliğe dönüştürecektir. Sürekli bulunduğu odanın duvarlarını ve pencerelerini resimlerle ve güneş ışığını farklı renklere dönüştürecek (vitray gibi) desenli camlarla süslemek de iyi bir alternatiftir.


Örneğin, mutfakta iş yaparken bebeğinizle bu oyunu şu şekilde oynayabilirsiniz:


Bak şimdi seninle mutfağa gidiyoruz; orada kanarya seslerini dinleyeceğiz (telefondan, bilgisayardan kuş sesleri dinletebilirsiniz.) aynı zamanda sana mutfaktaki bazı aletleri tanıtacağım. (kaşık, bıçak, çatla, tava ve tencere gibi mutfak araçlarını ona tanıtabilirsiniz.

 


Bebeğinizle İletişim Kurarken...

 

“Bak bu tencere, biz bunun içinde yemek pişiririz. İşte bir kaşık, bununla yemek yeriz..” Benzer şekilde, bulaşık makinesinin çıkardığı sesleri, mikserin çalışmasını oyununuzda kullanabilirsiniz.

 

Farklı görsel uyarıcılar beynin doğal gereksinimleri arasındadır. Sevgi temelli iletişim ve bilgi paylaşımı bebeğinizin özgüvenini ve kişilik gelişimini de olumlu etkileyecektir ve duygusal zekâ katsayısını artıracaktır. Günlük yaşam başarısı için duygusal zekâ çok önemlidir. İnsan beyni güzellikten ve estetikten hoşlanır.

 
 
loading...
loading...