Bebeğiniz İçin Evde Yapabileceğiniz Birkaç Oyuncak

Bebeğiniz üç aylık olduktan sonra büyüklü küçüklü nesnelere uzanmaya çalışır. Bebeğinizin el becerilerini geliştirmek ve keyifli dakikalar geçirmesini sağlamak için ona bu oyuncakları yapabilirsiniz. Hem doğal, hem de ucuz. Biraz zahmet gerekse de sonucu bebeğinizi mutlu etmek olunca buna değer öyle değil mi? 

 

Çouğunuzla Oynayacağınız Sallanan Kurdeleler (3-4 aylık) Oyunu

 

 

 

Çeşitli uzunluktaki renkli kurdeleleri 20 santimetre uzunluğundaki bir kordona bağlayın. Kurdeleleri sık bir şekilde yerleştirin ve her iki kurdeleden birini makasla kıvrımlı hale geterin. Hazırladığınız kurdeleli kordonu gergin bir şekilde tutarak sırtüstü yatırdığınız bebeğinize yaklaştırın.


Kurdeleleri hafifçe üflerseniz, çocuğunuzda uzanma arzusu uyanır. Dikkat: Bebeğin boynuna dolanmaması için kordonu elinizden asla bırakmayın. Herhangi bir tehlikeye neden olmamak için bebeğinize bu oyunu asla kendi başına oynatmayın. Bu oyun sırasında bebeğinizin mutlaka yanında olun.

 


Elbise Askısından Dönence (4-5 aylık)


Dönence bebeklerin en sevdiği oyuncaklardandır. Ancak siz düğmeye bakınca dönerek çocuğu kısa süre oyalaycak dönenceler yerine, bebeğin uzanarak hareket ettirebildiği ve zaman zaman üzerindeki nesneler değiştirebileceğiniz bir ev yapımı dönence çok daha yararlıdır.


Bunun İçin Gerekli Malzemeler:


Bir elbise askısı, bir yamak yün, beş renkli muşa parçası (biriin 10 cmx 10 cm , ikisini 15 cm x 15 cm ve öteki ikisini de 20 cm x 20 cm olarkak zikzaklı kesin böyleyece bastırmak zorunda kalmazsınız), bir-iki cm çapında beş düğme, bir makara dikiş ipliği, bir avuç tiftikli yün, sıvı yapıştırıcı.


Elbise askısını demir askı kısımda dahil olmak üzere, yünle sıkıca sarın. Adamcıkları yapmak üzere, kumaş parçalarını masaya yayın, ortalarına birer düğme koyun. Kumaşı düğmenin etrafından toplayın ve dikiş ipliğiyle iyice sarın adamcıkları düzenli aralıklarla elbise askısına dikin. Askıyla adamcıkların arasında ip 15-20 cm olsun. Tiftikli yünü açık askıya yapıştırın.


Dönenceniz hazır; bebeğinize iyi oyunlar.


Harika Bir Davul ( 12 aylık)

 


Dört adet farklı büyüklükte konserve kutusuyla çocuğunuza ilginç bir davul seti hazırlayabilirsiniz. Önce konserve kutularının keskin kenarlarına koli bandı yapıştırın. Sonra kutuların etrafını renkli kağıtlarla kaplayın. Kutuların tabanına kestiğiniz bir balonun yarısını geçirin; burası vurma alanı olacak. Vurma aleti olarak da tahta kaşıklardan yararlanabilirsiniz. Kaşıkların ucuna kumaş bağlayın ve kumaşları paket lastiğiyle tutturun.


Şimdir bebeğiniz ilk bateri solosuna başlayabilir.

 

 
 
loading...
loading...