Bebeğiniz İçin “Aramıza Hoş Geldin Oyunu”

“Akıllı Bebekler Akademisi” adlı kitap, doğum sonrası bebekler için oyunun önemini detaylarıyla anlatıyor. İşte anne baba olarak bebeğinizle hem keyifli vakit geçireceğiniz hem de bebeğinizin kendini mutlu hissetmesini sağlayacak “Aramıza Hoş Geldin Oyunu.”

 

“Aramıza Hoş Geldin Oyunu"

 

Bebeğinizi kollarınıza alıp gözlerinin içine bakarak onunla “Seni seviyorum, sen çok güzel bir bebeksin” gibi sözlerle iletişim kurmaya çalışın. Bebeğiniz kaç günlük olursa olsun bunu yapmaktan kaçınmayın. Annenin yanı sıra, babanın da bu oyunu oynaması iyi olur. Anne doğal olarak zaten bebeğine yakın olmaktadır.

 

Onu hafifçe bağrınıza basıp burnunuzu burnuna değdirerek vücudunun belli noktalarını (ellerini, alnını, gerdanını, boynunu vs.) öpün. Bu sevgi seanslarını gün boyu birkaç kez tekrarlamaya çalışın. Bu iletişim sırasında 40-45 cm mesafeden bebeğinizin yüzüne ve gözlerine odaklanın. İlk günlerde kucaklamanın ve dokunmanın önemi çok büyüktür.

 

 

Bu Oyun Bebeğinize Ne Kazandıracak?

 

Bu oyun, bebeğin kendisini güvende hissetmesini ve sosyalleşmesini sağlamada ilk adımları oluşturacaktır. Sizden duyduğu kelimeleri ve telaffuzlarını ileride konuşmasının yapıtaşları olarak kullanacaktır. Beyin işitime, sevgiyi duyumsama ve dokunma, kucağa alınma yoluyla yeni ve özgün bağlantılar yapacaktır.

 
 
loading...
loading...