Küçük Bebeklerin İlk Ek Gıdası Nelerdir?

Bebeğiniz için seçeceğiniz ilk gıdalar, sindirimi kolay olmalı ve alerjik reaksiyona sebep olmamalıdır.

 

 


 


İlk Meyve: Elma, armut.

 

Meyveleri formül süt ile birlikte karıştırarak ya da tek  başına veya her iki meyveyi karıştırıp püre halinde verebilirsiniz.


Küçük bebekler için en iyi meyveler elma, armut, muzdur. Meyvelerin olgun ve doğal olması önemlidir. Bu yüzden bebeğinize yedirmeden önce ilk kendiniz tadın.

 

İlk Sebze: Havuç, patates, havuç, kabak, balkabağı. (doğal olmalı)

 

Patates, havuç ve kök sebzeler ile yapacağınız pürenin dokusu yumuşacık olur. Bu nedenle küçük bebekler için en popüler ilk sebze yemekleridir.

 

Balkabağı ile ilk birkaç hafta mükemmel bebek mamaları hazırlayabilirsiniz.

 


İlk Tahıl: Pirinç (yerli marka olmasına dikkat edin)


Bebeğinize tahıl grubundan ilk vereceğiniz besin pirinç olabilir. Haşlayacağınız pirinci  temiz içme suyu, anne ya da formül süt ile karıştırarak küçük bebeğiniz için kolay sindirilebilir bir mama hazırlayabilirsiniz.


Haşladığınız pirinci, meyve ve sebze pürelerinin içinde de kullanabilirsiniz.


Ek besin vermeye başlarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri bebeğinizin yemeği denetirken çok aç olmaması gerektiğidir. İlk önce bebeğinize biraz anne sütü veya formül süt verin, doymasını sağlamadan ardından hemen hazırladığınız ek besinini verin.

 

Bebeğinize her yeni gıdayı tanıtmak için üç gün ara verin. Yeni gıdayı veya hoşuna gitmeyen bir besini üst üste bebeğinize vermekte ısrarcı olmayın. 

 

Bunlara Dikkat! 

 

Bebeğinizin yemeklerine tuz ya da şeker ilave etmeyin. Tuz bebeğinizin böbreklerine zarar verebilir. Şeker ve bal gibi tatlılar da ilk çıkacak süt dişlerinin erken çürümesine neden olabilir.

 

Çalışan Anneler İçin Pratik Bebek Maması Tarifi

 

Çalışan annelerin her öğünde taze bebek maması hazırlayacak vakitleri olmayabilir. İşte çok pratik bir tarif: Muz, elma ve şeftali gibi yumuşak ve besleyici meyveleri çatalla ezerek anında küçük bebeğiniz için pratik meyve püreleri hazırlayabilirsiniz. Muz çok besleyicidir ve doğal streril kabuğuyla da bebekler için ideal ve pratik bir mamadır!

 
 
loading...
loading...