Bebeğinizi Su İçmeye Nasıl Alıştırabilirsiniz?

İlk dört ay bebek, ihtiyacı olan suyu anne sütü ve hazır mamadan alır. Bu nedenle, uzmanlar çölde yaşayan bebeklere bile, ilk dört ay anne sütü ya da hazır mama dışında ek su verilmemesi konusunda hemfikir. Uzmanlar, bu dönemde ancak aşırı kusma, ishal, ateş gibi olağandışı durumlarda bebeğe su vermenin gerekli olduğunu söylüyor. 

 

Bebeğinizi Su İçmeye Nasıl Alıştırabilirsiniz?

 

Ek gıdaya başlarken  ara sıra hafif şekerli su vererek bebeğinizi su içmeye alıştırmaya başlayabilirsiniz.  Mama ve ek besin vermeye başlandığı zaman, artık normal olarak bebek susuzluk çeker.

 

Aşırı Su, Çocuğunuzun Gereksiz Yere Kilo Almasına Neden Olur

 

Dört-altı aydan büyük bebeklere, aldıkları besinle birlikte günde 4-6 kez su verilmelidir. Suyun öğün içinde verilmemesi, çocuğun sıvı gereksinimini karşılamak için gereksiz yere fazla yemesine, dolayısıyla da kilo almasına yol açar.

Önceleri kaşık veya biberonla daha sonra da bardakla su vererek bebeğinizin bu ihtiyacını giderebilirsiniz.  Özellikle de bardakla su verirken, bebeğiniz elleri ile bardağı tutmak için gayret gösterecektir. Bu gayrete engel olmayın aksine ona yardım ederek bu istediğini gerçekleştirmesini sağlayın.

 

 

Bir-iki yaşlarında, bebek artık anne kucağından iner. Yerde oturarak yemeğini yemeye başlar. Bu devre, onun süt çocukluğundan kurtulduğu, zevkli bir devredir. Kaşığı kendi tutmak, kendi başına yemek ister. Bardağı da sizin tutmanızı istemez.

 

Bağımlı Bir Çocuk Yetiştirmek İstemiyorsanuz Bunlara Dikkat Edin!

 

Ona bu özgürlüğü tanımayan anne ile bebek arasında bir çatışma yaşanır. Öyle ki anne ve çocuk için yemek zamanı can sıkıcı bir hal alır. Çocuk, 3-4 yaşlarına geldiği halde, elinde kaşık, ona yemek yediren anneler çoktur. Böyle annelerin çocukları, genelde kendi başlarına bir şeyler yapmayı zor öğrenirler. Okul çağına geldikleri halde kendi başlarına tuvalet ihtiyaçlarını karşılayamayan çocuklar çoktur. Bunlar, anneleri tarafından hareketleri kısıtlanan çocuklardır.

 
 
loading...
loading...