Grip de Olsan Emzir

Mevsim geçişi nedeniyle hapşırığın, öksürüğün, burun akıntısının kısacası grip ve soğuk algınlığının kol gezdiği bugünlerde, uzmanlar emziren anneleri önemli bir konuda uyarıyor. Grip olduğunda annenin emzirmeyi kesmesinin kesinlikle yanlış olduğunu belirten  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Didem Çevik Gündoğan; "Sütümden bebeğime geçerse" gibi çok yaygın bir yanlış inanışın aksine grip, anne sütünden bebeğe asla geçmez.   Aksine o dönem bebek için anne sütü tam bir koruyucu ilaçtır." diyor. Peki grip olduğunda annenin sütü bebeğine nasıl etki ediyor? Emziren anne hastalık sürecinde nelere dikkat etmeli? Tüm bu soruları Dr. Gündoğan yanıtladı.

 

Emziren Anne Doktora Danışmadan İlaç Kullanmamalı


Emziren annelere, grip olduklarında kendi başlarına ilaç kullanmaktan kaçınmalılar. Doktora danıştıklarında 'hastalık ve anne sütü' açısından kar-zarar ilişkisine göre daha basit ilaçlarla tedavi olabiliyorlar. Anne sütünü hiçbir şekilde kesmiyoruz.

 

Grip Anne Sütünün Kalitesini Etkiler mi?

 

Halk arasında yaygın inanışın aksine, grip olan annenin sütü bebeği için tam bir koruyucu ilaçtır. Grip olduğunda annenin emzirmeyi kesmesi kesinlikle yanlış bir inanışın sonucu. Tam tersine anne sütünü hiçbir şekilde kesmemeli. Çünkü sütü ile bebeğe doğal bağışıklık sağlıyor, gribe karşı antikorlar içerdiğinden bebeğini koruyor. O dönemde hasta olmasını daha da engelliyor aslında. Bilinenin aksine anne sütü o dönemde bebeği için koruyucu ilaç vazifesi görüyor.


Bebeğinizi Orta Kulak İltaplarından Korumanın En Etkili Yolu Anne Sütüdür


Anne sütü öyle bir mucize ki bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, zihinsel, beyinsel ve fiziksel gelişiminde son derece önemli rol oynuyor, kanserden kalbe, diyabetten obeziteye dek pek çok hastalığa karşı ileriki yaşlarda da koruyucu oluyor. Sonbahar ve kış aylarında çocuklarda sıkça karşılaşılan orta kulak iltihaplarına karşı da anne sütünün koruyucu olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmış.

 

 

Bebekleri ilk 6 ay boyunca mutlaka sadece anne sütü ile beslemek gerektiğini, mümkünse 2-3 yaşına kadar anne sütü verilmesinin faydalı olcaktır. Olası bir grip durumunda annelerin emzirme kurallarına ise mutlaka dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyor.

 

Eğer Gripseniz Bebeğinizi Emzirirken Bunlara Çok Dikkat Edin

 

• Emziren annenin her zaman ellerini iyice yıkaması gerekiyor ama hapşırık, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz yanması, halsizlik, kırgınlık gibi durumlarda yani grip veya nezle kapısını çaldığında çok daha dikkat etmeli.


• Nefesini doğrudan bebeğe ulaşmasından kesinlikle kaçınmalı.


• Evi sık sık havalandırmalı çünkü mikroplar damlacık yoluyla kolayca bulaşıyor.


• Göğüs ucunun ve kıyafetinin temiz olmasına dikkat etmeli.


• Eve gelen ziyaretçilerin ardından da oda mutlaka havalandırılmalı.


• Maske kullanılabilirsiniz. Ancak maske kullanırken de dikkat etmeniz gereken noktalar söz konusu. Maskeyi her 20 dakika yarım saatte bir değiştirmek gerekiyor. Maskeye dokunduktan sonra eller çok iyi yıkanmalı. Bir poşete konulmalı, açıkta bırakılmamalı.


Emziren Anneler Mevsim Geçişlerinde Hastalıklardan Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeli?


Emziren anneler hasta olmadan önce de beslenmesine her zaman çok dikkat etmesi, düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, bol sıvı tüketmesi gerekmektedir.

 

Bütün enfeksiyonlarda bol su içmek vücudun savaşması açısından önemli. Süt üretimini artırmada da başı çeken su; anne nezle, soğuk algınlığı veya grip olduğunda burun kanallarını açık tutuyor, enfeksiyonlara karşı direnç sağlıyor.

 

Emziren anne hasta olmayı beklemeden, öncesinde de C vitamini içeren besinler tüketerek önlemini almalı. Haftada 2 kez Omega-3 yağ asitlerince zengin balık tüketmek de griple mücadelede önemli.

 
 
loading...
loading...