Sağlıklı İlişkinin 10 Mucizevi Göstergesi

 

 

 

Sağlıklı ve uyumlu bir ilişkinin işaretlerini öğrenerek kendi ilişkinizin gidişatını test etmeye ne dersiniz?

 

  1.  Nezaket

 

Çiftlerin birbirine karşı nezaketi, sağlıklı bir ilişkinin en belirgin özelliklerinden biridir. “Üstünlük kazanma” istediğinden uzak, uyumlu bir ilişkide çiftler birbirine karşı son derece hassas ve nazik davranmaya özen gösterir.

 

 

2. İçten Gelen, Doğal Sıcaklık

 

Spontan gelişen sıcaklık ve sevgi davranışları, sözcükleri sağlıklı bir ilişkinin olmazsa olmazlarındandır. Birbirinize karşı ne kadar sıklıkla sevgi ifadeleri kullanıyorsunuz? En son ne zaman sizi özlediğini söyledi?

 

 

3.  Nedensiz Gülüşler, Eğlenceli Kahkalar

 

 

Birlikte aynı şeye gülebiliyor musunuz? Birbirinizi neşelendirmek için emek veriyor musunuz? Onun yanında çocuk gibi davranma özgürlüğünü yaşıyor musunuz? Sizi yanlış anlayacağını düşünmeden rahat olmak, birlikte eğlenmek ve dilediğince kahkaha atabilmek sağlıklı bir ilişkinin açık işaretlerindendir. 

 

 

4. Bağımsız İlişki

 

Biriyle ilişkiniz olduğunda, bireysel hobilerinize ve kendi arkadaşlarınıza vakit ayırıp eğlenebiliyorsanız “bağımlılık”tan uzak, sağlıklı bir ilişki yaşıyorsunuz demektir.

 

 

5.  Anlaşmazlıkların Çözümü 

 

 

Sağlıklı bir ilişkinin eğlence ve oyundan ibaret olduğunu hayal ederseniz, büyük yanılgıya düşersiniz. Her ilişkide olduğu gibi sağlıklı bir ilişkide de çatışmalar ortaya çıkacaktır. Ancak  sağlıklı bir ilişkide insanlar sorunlarını halının altına süpürmek yerine,  çatışmalarıyla başa çıkmanın doğru yolunu ve ortak bir uzlaşısını bulurlar.

 

 

 

6.  Öfke ve Olumsuz Duygularının Geçmesini Beklemek

 

 

Öfke kontrolü sağlıklı bir ilişkinin en hassas belirtilerinden biridir. Uyumlu bir bağ; partnerinizin öfke ve olumsuz duyguları karşısında sabırlı olup doğru zamanda şefkat ve sevgi gösterebilmeyi gerektirir.

 

 

7. Koşulsuz Sevgi

 

 Sağlıklı bir ilişkinin en önemli ipucu çiftlerin koşulsuz sevgi duyabilmeleridir.

 

 

8. Dinleme, Anlama, Kabul

 

Ne olursa olsun dinlemek, anlamak ve kabul etme yeteneği sağlıklı bir ilişkinin başka bir işaretidir. Partnerinizi (ve de o) kendi görüşünüzle yargılamadan, açık bir kalp ile dinlemeye her zaman hazır mısınız?

 

 

9. Özgürlük ve Kendin Olmak

 

 

Birçoğumuz başka bir insan tarafından reddedilme korkusu nedeniyle kendimizi olduğumuzdan farklı gösterme çabası içerisine girebiliriz. Gerçek ve sağlıklı bir ilişkide her iki partner bu korkularını yener ve birbirlerine tamamen açık ve net olur.

 

 

10. Cinsellik

 

 

Sağlıklı bir ilişkide sıcak ve sevecen bir cinsel ilişki önemlidir. İlişkinizde mutlu bir cinsel hayat yaşıyor musunuz? Birbirinize dokunmak size kendinizi iyi hissettiriyor mu?