Erkekler İlişkilerinde Tehlike Çanlarının Çaldığını Nasıl Fark Edebilirler?

Erkeklerin en büyük sorunu, genellikle eşlerine olan ilgilerini yitirdiklerini fark etmemeleridir. Yalnızca işlerine ya da kendi eğlencelerine daha fazla ilgi duymaya başladıklarını fark ederler. Erkeklerin ilişkilerinde bir sorunun ciddileşmekte olduğunu fark etmesi için hangi uyarılara dikkat etmeli? İşte, aile terapistlerinden önemli ipuçları...

 

Görmezden, Duymazdan ve Bilmezden Gelmek En Önemli İşaretler...


1. Kendinizi işinize öylesine verdiniz ki, eve gelirken işinizin almanızı söylediklerini söz verdiğiniz halde sık sık unutmaya başladınız.


2. Eşinize eviniz için bazı onarımları yapacağınıza söz verdiniz ama kendi projelerinize dalıp tümüyle unuttunuz.


3. Eşinizin duygularını anlamıyorsunuz ve ona duygularının nasıl olması gerektiğini söylediğinizi fark ediyorsunuz.


4. Eşinizin niçin önemsiz konulara üzülüp sinirlendiğini merak ediyorsunuz.


5. İşinizle ilgili bir soruna daldığınız ya da televizyon programı ilginizi çektiği için eşinin veya çocuklarınızın söylediklerini duymadığınızı fark ediyorsunuz.


6. Eşiniz konuşurken sabırsızlanıyor ya da duymazdan geliyorsunuz.


7. Cinsel ilişki sırasında artık eşinizi sizde ihtiras uyandıracak kadar çekici bulmuyorsunuz.

 

Uzmanlar Diyor ki…

 

İsteyen her erkek, eşinin sözlerine kulak vererek algılama açısını genişletebilir. Bazı erkekler, özellikle bir konu üzerinde çok fazla yoğunlaştıkları zaman, duygularından söz edilmesini duymak bile istemezler. “Dinlemek zorunda kalma”nın yarattığı stres ancak erkek eşinin duygularının kâğıda dökmesini isteyip ve daha sonra bunları dinlemek için zaman ayırırsa önleyebilir.

 

Eşlerinin mutluluğu erkekleri keyiflendirirken, kadınlar bu ilginin açıkça sergilenmesini isterler. Bir ilişkiyi sürdüren bir erkek başına gelmedikçe, reddedilebileceği endişesine kapılmaz. İş dünyasındaki başarıları kendine yeterince güven duymasını sağladığı için, sürdürdüğü ilişki açısından herhangi bir güvence alma gereksinimi yoktur. Sonuç olarak eşinin sık sık sevildiğini duymaya gereksinmesine saygı göstermeye hazır olmaz.

 

Aile ve İlişki Terapistleri Diyor ki…

 

Kadınların sevgiyi belirten sembollere gereksinimi vardır. Örneğin, bir erkeğin çiçek getirmesini her kadın güzelliği ve kadınlığının çok değerli olarak görüldüğünün kanıtı olarak kabul eder. Ama kadınlara sık sık çiçek vermek gerekir; çünkü bir anlamda da erkeğin sevgisinin sembolü olarak algılanırlar. Ne var ki, erkekler süre sonra kadınların çiçeklerden bıkacağını varsayarak armağan etmekten vazgeçerler.

 

Kadınları Nasıl Özel Hissettirebilirsiniz?

 

Küçük ya da büyük tüm armağanların kadınlar için son derece önemli ve romantik bir işlevi vardır. Kadının kendini özel bir gibi görmesini sağlarlar. Armağan vermek de kadının güvence gereksinimine saygı göstermesinin bir yoludur.

 

Kısa, samimi notlar kadınlara sevildiklerini anımsatır. Bunları yazarken yaratıcı olmak bile gerekmez. Unutmayın, yazacağınız notlar duygularınız yansıttığı sürece etkili olacaktır: “Seni seviyorum, seni özlüyorum; Yalnızca seni sevdiğimi anımsatmak istedim …” gibi basit sözcükler yeterlidir…

 

Ara sıra güzel ya da komik bir kart yazmak yerinede bir davranış olur. Sevgiyi anımsatan sözcüklerin yazılı olduğu kart çiçek ya da armağanla birlikte verilebileceği gibi, yalnız başına da görevini yerine gösterir. Kart yazdığınız zaman, eşinizin onu bulunca şaşıracağı bir yere saklayabilirsiniz. Bu küçük oyun harikalar yaratır.

 

Amacı yalnızca “seni seviyorum” demek olan kısacık, hiç beklenmeyen telefonlar da aynı etkiyi bırakır.


Erkekler bunların hepsini içgüdüsel olarak bilirler ve bir ilişkinin başlanıcında gerçekleştirirler. Ama bir süre sonra gereksiz olduğuna ya da aynı sürprizlerin yinelenmesinin bıkkınlık yaratacağına inanmak gibi bir hataya düşerek vazgeçerler.

Sevdiğinden vazgeçmek istemeyen erkeklere bizden hatırlatması…