"Söz Büyüdür"

¨ImageAlt18918¨

Sihiri, büyüyü falcılarda aramayın. Aslında  iyi ve etkileyici sözler sihirlidir. "Büyü denilen şeyi doğaüstü bir güçte aramak yerine kelimelerin ve davranışların içinde aramak daha doğru olacaktır." diyen uzman Psikolojik Danışman Prof. Dr. Nevzat Tarhan "Duyguların Psikolojisi" adlı kitabında insanlar arasındaki sözsüz iletişimin gücüne dair bakın neler söylüyor. 

 

Büyü Aslında Kelimeler Arasında Saklı

 

Psikolojide “kendini gerçekleştiren kehanet” diye bir durum vardır. Bunun en güzel örneği, gelinle kayınvalide arasındaki ilişkide görülür. Mesela, eve yeni gelen gelin hakkında kayınvalidesi, “Bu kız, benim özenle yetiştirdiğim oğlumu elimden alacak” diye düşünürse, aklından geçenleri farkında olmadan beden diline yansıtır. Gelin de, “Kayınvalidem bana hiç iyi bakmıyor. Tavırları dostça değil. Eşimle aramı açacak” diyerek savunmaya geçer. Sonuçta her ikisi de duyduğu şüphede haklı olduğu kanaatine varır ve aslında ortada gerçekçi bir sebep yokken belli bir süre sonra araları bozulur. Böylece kehanet gerçekleşmiş olur.


Beden Dili ile Hissettiklerimizi Karşı Tarafa Yansıtırız


Bu duruma, “kendini gerçekleştiren kehanet” denilmesinin sebebi, insanlar arasındaki sözsüz iletişimin gücüdür. Bazı iletişimciler sözlü ve doğrudan iletişimin etkisinin ancak % 20 oranında olduğunu söylerler. Sözlü olmayan ilişkide konuşma tarzı, vurgu, ses, tonu, mimik ve jestler önem kazanır. Yine, sevginin karşı tarafa en iyi aktarıldığı organ gözdür. Tecrübeli ve iyi eğitilmiş birisi, muhatabının bakışlarından onun neler düşündüğünü anlayabilir. Kendini gerçekleştiren kehanette kişi, beden dilini kullanarak, hissettiklerini farkında olmadan karışışındakine yansıtır.

 

¨ImageAlt18919¨


Aslında büyü denilen şey biraz da budur. Sihir, fal gibi işlerle uğraşanlar, kendilerine müraacat edenlere düğümlenmiş bir ip ya da muska verir, “Git bunu denize at veya toprağa göm. Ondan sonra hiç arkana bakmadan gel. Eğer arkana bakarsan büyü bozulur” derler. Böylece bilinçaltı mekanizmasını kullanarak kişinin attığı ya da gömdüğü şeyi beyninde gömmesini sağlarlar. İnsan, zihnine, “Ben sihri gömdüm ve ondan gelecek zarardan kurtuldum” diye kayıt düşer. Hz. Muhammed’in “Söz büyüdür” ifadesi, en güzel şekilde gerçekliğini bulmaktadır.

 

Aslında iyi ve etkileyici sözler sihirlidir. Büyü denilen şeyi doğaüstü bir güçte aramak yerine kelimelerin ve davranışların içinde aramak daha doğru olacaktır.