Kocanızı Nasıl Ev İşlerine Ortak Edebilirsiniz?

“Kocam da ben de evin dışında çalışıyoruz; fakat sanki her zaman çocuk bakımının da ev işlerinin de çoğunu ben yapıyorum. Taşıdığım yük sebebiyle dargınım ve kendimi ezilmiş hissediyorum; fakat buna rağmen kendine düşen, eşime nasıl yaptıracağımı bilmiyorum.”


Bu cümleler size çok tanıdık geliyor mu? Peki ama sorunun çözümü için neler yaptınız? İşlerin, eşit olarak paylaşıldığı bir ev hayatı, sadece bir hayal değil. Sadece yakınmak yetmiyor durumu düzeltmek için; işte aile terapistlerin bu konudaki önemli tespit ve tavsiyeleri.

 

Bu eşitsizliğin meydana gelmesinde birkaç neden rol oynar. Öncelikle kültürel alışkanlıklar ağır basmaktadır. Ev işleri ve çocuk bakımı ilk çağlardan beri kadın işi olarak nitelendirilmiş.

 

Çoğu erkek, çocukluk çağlarını ev işleriyle hemen hemen hiç ilgilenmeyen baba modelleriyle geçirmiştir. Dahası, erkeklere bu gibi rollerde zaten kendilerini güvensiz hissetmekteyken iş yapmaya yeltendiklerinde  kadınların (farkına varmadan) aşırı derecede eleştirel ve yargılayıcı yaklaşımlarıyla karşılaşmışlardır.


Kadınlar, ne kadar fazla işleri olduğundan yakınsalar da, bu konuda gerçekten bir şeyler yapmak için çabalamamaktadırlar. Buna katlanmak yerine, oturup eşler arasında adil bir iş bölümü yapsalar acı çekmekten kurtulabilirler.


Bir toplantı düzenleyin: İkinizin de işi ya da acelesi olmadığı bir zaman toplantı yapın. Hislerinizi kavgacı olmayan bir şekilde ifade edin. Sakin ve mantıklı kalmak için yoğun çaba gösterin.

 

Kocanıza ev işi yükü altında yorulup umutsuzluğuna kapıldığınızı ve artık bunun değişmesinin zamanı geldiğini düşündüğünüzü söyleyebilirsiniz. Bu sorumluluğun sizi nasıl etkilediğine dair somut örnekler verebilirsiniz. (İsteksiz oluyorsunuzdur; kendinize ayıracak hiç vaktiniz yoktur; kendiniz tükenmiş hissediyor olabilirsiniz) Eğer o da işleri paylaşırsa ev hayatınız için olumlu sonuçlar elde edeceğinizi söyleyebilirsiniz. Örneğin; bir çift olarak daha çok beraber zaman geçirebilirsiniz, eşinize, çocuğunuzla daha kuvvetli bağlar kurabileceğini daha katılımcı bir erek rolünün çocuğunuz için daha sağlıklı olacağını söyleyebilirsiniz.


Bir Ortaklık Kurun


Ev işleri ve çocuk bakımında “ortak” olmak annenin yardımcısı olmaktan daha caziptir. Ortaklık ilişkisi hizmetçi-patron ilişkisinden daha üretici olur. Ona yapılacak işleri buyurmaktan ziyade ortaklık ilişkisine uygun olarak görevleri beraber düzenleyin.

 

Görevleri Paylaşın

 

Eğer her ortak en iyi yaptığı işi yapıyorsa ortaklıklar çok başarılı olur. Siz evi süpürmede bir dehaysanız; oda yerleri herkesten daha iyi silebiliyorsa, gece masalları okumada siz eşsizseniz ve banyo yaptırmada kocanızdan iyisi yoksa bunları değerlendirebilirsiniz.

 

Ama eşinizin şimdiye kadar hiç çalışmadığı alanlarda da kendini test etmek için fırsata ihtiyacı vardır. Eşinizin mutfaktaki başarısı sadece salata hazırlamakla sınırlanmış olabilir. Fakat eğer ona bir şans verirseniz (ve bir yığın yemek kitabı) o zaman birci sınıf bir aşçıbaşı özelliği kazanabilir. Daha önce çocuğunuza hiç ilaç vermediyse ya da ateş ölçmeyi bile bilmiyorsa, o zaman biraz deneyimden sonra, çocuğunuzun en sevdiği hemşiresi olabilir.


Eleştirilerinizi Kendinize Saklayın


Eşinizin çocuk bakımı ve eş işlerini kendi başına öğrenmesine izin verin. Sürekli arkasında durup tavsiyelerde bulunmak ve her yaptığını eleştirmektense hiç karışmayıp kendi hatalarından ve başarılarından yola çıkarak daha etkili bir biçimde öğrenmesini sağlamak daha iyidir. Böylece yakında daha etkin ve kendinden emin olacaktır. Ayrıca kendini sizin yardımcınız gibi değil de ortağınız gibi hissedecektir.


Bir Takım Olarak Çalışın


Grup olarak çalışmak tek başına çalışmaya kıyasla her zaman daha eğlenceli ve daha başarılıdır. Örneğin; siz toz alırken eşiniz de etrafı süpürebilir siz meyve soyduktan sonra o doğrayabilir, siz ütü yaparken eşiniz çamaşırları katlayabilir, ya da siz banyo yaptırırken o da çocuğu tutabilir.

 

% 50’yi Hedef Alın Ama Esnek Olun


Görev dağılımın eşit olması için her ikizin de işin % 50’sini yapıyor olmalısınız. İş çizelgenize, yeteneklerinize, ailenizin ihtiyaçlarına ve o günün gerektiği faaliyetlere göre oranlar değişebilir. Sizin % 70 onun % 30 ya da sizin % 40 onun da % 60 yapacağı günler olacaktır. Bu nedenle iş bölümü arasında bir denge olduğu sürece hesaplamalar yapmanıza gerek yoktur.


Kimsenin Yapmak İstemediği İşleri Dönüşümlü Yapın


Ya da kura çekin. Konu salatayı yıkamak ya da çöpleri dökmek olabilir. Her zaman diğerlerinden daha az tercih edilen, kimsenin yapmak istemediği işler olacaktır. İş dönüşümü yapmak, ya da salatadan kura çekmek yoluyla, bir kişinin istenmeyen bir işi yapmaya mecbur olması engellenir ve memnuniyetsizliğin oluşması önlenir.


Son Çare Olarak Grev Yapın


Evdeki adil olmayan iş bölümü hakkındaki düşüncelerinizi belirttiğiniz halde hala daha büyük bir görev payına mı sahipsiniz? Fikrinizi barışçı bir protesto ile belirtin. Eşinizin çamaşırlarını yıkayın, bulaşıkları yıkamayı bırakın, yatağınızı, oyuncakları toplamayı bırakın, banyoyu temizlemeyin.


İşleri yapmayı bir süre için bırakın, sizin gerçekten ne kadar çok iş yaptığınızı anlamasına ve takıma katılması için ikna olmasın yardımcı olacaktır.