Kıskançlıktan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Kıskançlıktan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Kıskanç eşler insanın kendini kafese kapatılmış gibi hissetmesine yol açar. İlk fırsatta uçup gitmek istersiniz. En iyisi işler bu noktaya gelmeden kıskançlığı kontrol altına almaktır. Ama unutmayın: Kıskançlığınızı kontrol altına almak, eşinizi kontrol altına almak anlamına gelmez!

Onu çok üzdüğünüzün, kendinizin de hoş olmayan durumlara düştüğünüzün farkına vardınız. Şimdi şu adımları atarak kendinizi kıskançlık illetinden kurtarabilirsiniz.

 

Neler Yapabilirsiniz?


• Kıskançlığınızın nereden kaynaklandığını düşünün. Çocukken anne babanız ablanıza daha fazla mı ilgi göstermişti? Anne babanız aldatma nedeniyle mi boşandılar? Sizi bu kadar güvensiz kılan durumu ortaya çıkarmaya bakın.


• Özgüveniniz olup olmadığınız sınayın. Kendinizi, özelliklerinizi sevmiyorsanız, bir başkasının sizi sevdiğine nasıl inanırsınız?


• Kıskandığınız kişiye duygularınızı, düşüncelerinizi, endişelerinizi anlatın. Hangi davranışları yüzünden bu kaygılara kapılıyorsunuz? Onun davranışlarının nedenlerini öğrenin ve sizi rahatlatacak sözlerine kulak verin.


• İçinizi kemiren o melun duygu ve düşünceler belirdiğinde, dışarı çıkın, sizi oyalayacak farklı şeyler yapın. Kendinize telkinde bulunun ve başarılı olduğunuzda da kendinizi ödüllendirin.


• Kıskançlığınızın üstesinden kendi kendinize ya da eşinizin desteğiyle gelemiyorsanız, bir uzmana başvurun. Hem kendinizi hem de çevrenize zarar vermeden profesyonel yardım almak yararıdır.


Sizi Kıskanan Eşinize Nasıl Destek Olabilirsiniz?


Hayatı size zindan ediyor. Bu gidişi durdurabilmek için bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Şunları deneyebilirsiniz.


Kıskanç davranışlarının sizi sınırlamasına izin vermeyin. Yoksa b u duygulardan bir türlü kurtulamaz; bundan zarar görürsünüz.


Kıskanç davranışlarının sizinle değil, kendisiyle ilgili olduğunu aklınızdan çıkarmayın. O nedenle onu suçlamayın. Sadece yaptıklarının sizi nasıl üzüp etkilediğini anlatın. Kıskançlık konularının gerçekle hiçbir ilişkisi bulunmadığını kanıtlarla gösterin. Ama bunu kavga etmediğiniz bir ortamda gerçekleştirin.


Birlikte uygulamak üzere belli kurallar koyun. Herkes farklı ortamlarda farklı insanlarla bir araya gelmeye ihtiyaç duyar. Ve bu kurallara kesinlikle uyun.


Onu sevdiğinizi söyleyin, ilgi gösterin, olumlu yönlerini takdir ettiğinizi belirtin. Kıskanmadığı zamanlar için övmeyi sakın unutmayın.