Güçlü Bir Evlilik Hayatının Sırrı…

Sağlıklı bir aile oluşturmanın yolu, eşlerin her ikisinin de ayrı ayrı güçlerinin olduğuna olan inançtan geçer. Eşlerin bu güçlerini evlilik hayatı içinde sürekli geliştirmeleri gerekir. Geliştirilen güçlü evliliklerde eşler, birlikte güçlenirler.


 

Geliştirilen güçlü evliliklerde eşler, birlikte güçlenirler. Sadece birbirlerini dinlemek bile onlara güç verir. Eşe baskıcı davranışlar uygulamak, her konuşmada rekabet ve zıtlaşma ortamı yaratmak ise eşlerin güçlerini giderek azaltır. Kaliteli bir dille konuşmak ve ustaca dinlemek kadın ve erkeğin her ikisinin de gücünü mümkün olan en yüksek noktaya çıkarabilir.

 

Sağlıklı Bir Evlilik Farklılıklara Saygı Göstermeyle Başlar


Sağlıklı bir evlilik kurmanın yolu, iyi bir insan olmaktan geçiyor. Genel olarak iç dünyamızda olumlu duygular uyandıran insanları seviyor ve onlara iyi insan diyoruz. Olumsuz duygular uyandıranlardan ise hoşlanmıyoruz ve onları iyi gözle görmüyoruz. Bir insan, hiçbir duygu uyandırmıyorsa, ona bakışımızda nötr oluyor. Bu genelleme evlilikte de geçerli… Evlilikte, olumsuz tepki göstermek, suçlamalara, kırgınlıklara ve gerginliklere sebep oluyor. Olumlu davranış ise eşleri birbirlerine yaklaştırıyor.

 

Evlilik Ağacının Kök ve Filiz Verip Büyümesi Bulunduğu Ortama Bağlıdır


Eşlerin kişilikleri birbirlerinden farklı olabilir. Mesela biri dışa dönük ve şakacı bir kişiliğe sahipken, diğeri hassas ve içe dönük olabilir. Ama kişilikleri ne olursa olsun bütün insanlar sevildiğini hissetmek istiyor. Bu duygu sağlıklı ve mutlu bir ailenin temelini oluşturuyor. Sağlıklı bir evlilik, eşin değerini bilmeyi, farklılıklara saygı göstermeyi ve eşle her zaman ilgilenmeyi gerektiriyor.

 

Eşler Rahat Bir Ortamda Yaşarlarsa, Evlilik Her Geçen Gün Güçlenecektir

 

Güçlü ailelerde, birbirlerinin ayrı ayrı fikirleri olmasına, duygu ve düşüncelerini serbestçe birbirlerine açmalarına ve gerçek kişilikleriyle görünmelerine her zaman izin verirler. Ayrıca, böyle bir ortam hazırlamak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.


Evlilik ağacının kök ve filiz verip büyümesi bulunduğu ortama bağlıdır. Bir bitkiyi, saksıya diktiğiniz zaman, şartları uygunsa, gelişmesi saksının büyüklüğü ölçüsünde olacaktır. 30 cm büyüklüğünde bir saksıda bir çınar ağacı oluşmaz. Saksı bitkinin gelişmesini engelleyebilir. Bitkisi saksı yerine bahçeye diktiğimizde, güneş, hava ve yeterli toprak varsa bitki büyüyebildi kadar büyüyecektir. Eşler saksı gibi kapalı bir ortam yerine, bahçe gibi açık ve rahat bir ortamda yaşarlarsa, evlilik her geçen gün güçlenecektir.


Evliliğinde Mutluluğu Yakalayanlar Kendilerine Soru Soranlardır


Başarılı evliliklerde, bireyler dili ustaca kullanırlar. Daha iyi ve daha kaliteli sorular sorarak, kaliteli bir hayat oluştururlar. Onlar “nasıl” sorusunu sorarak çözüm üretirler. En çok sordukları sorular şunlardır:


• Bu evliliğe en iyi şekilde nasıl sürdürebilirim?
• Kaynaklarımı nasıl kullanabilirim?
• Bu bunalımdan nasıl çıkabilirim?
• Şu anda evliliğimizin en iyi tarafı ne?
• Bu evliliğimizi nasıl daha iyi hale getirebilirim?
• Eşimin en çok hangi yönünü seviyorum ve en çok nesine saygı duyuyorum?

 

Bir şeyin nasıl kullanılacağını, bir ilişkiden nasıl en iyi şekilde faydalanılacağını sormakla, herhangi bir ilişkiden nasıl en iyi şekilde faydalanılacağını sormakla, herhangi bir sorunu ele alıp ona fayda verecek duruma getirmiş oluruz.

 

Dr. Zülfikar Özkan