Eşinizi Nasıl Evine Bağlayabilirsiniz?

Eşiniz evinden çok, dışarıda mı vakit geçiriyor? Eve geldiğinde size ve çocuğunuza beklediğiniz ilgiyi göstermiyor mu? Evliliklerde eşler birbirinden ne bekler? Prof.Dr. Nevzat Tarhan “Evlilik Psikolojisi” adlı kitabında çiftlerin yaşadığı  bu sorunlara bakın  hangi yanıtları veriyor.

 

Kadın–erkek ilişkilerinde bir sorun olduğu zaman, kadın bunun hakkında konuşmayı, sorunları ifade etmeyi ister; erkek ise içine kapanarak, düşünmeyi tercih eder. Erkek eve geldiği zaman eşine vakit ayırmıyorsa, onunla konuşmuyorsa kadının psikolojik ihtiyaçlarının farkında değil demektir. Bu duruda kadın duygusal ihmal yaşar, zamanla duygusal travma ve ardından depresif durumlar gelebilir.

 

Aile İçindeki Huzursuzluk İş Hayatına da Yansır


Sağlıklı bir evlilik, eşlerin psikolojik ihtiyaçlarını giderir. Eşler, hayat stresini beraber emerler. Evi çekip çeviren, evde sıcak bir ortam sağlayan bir eşi olduğunu bilen erkeğin gözü arkada kalmaz, işine yoğunlaşabilir. Bunun karşılığında erkek de eşinin psikolojik ihtiyaçlarına cevap verebilirse denge sağlanır.


Vehbi Koç, şirketlerine müdür alacağı zaman, adayı eşiyle birlikte kendi evine davet eder ve adayın kendisi kadar eşini ve aralarındaki ilişki de incelermiş. Bu örnek, aile içindeki huzurun veya huzursuzluğun iş hayatına da yansıdığının en açık kanıtı.


Erkeğin iş adamı rolünü, baba ve eş rollerinin önüne koymasının yanı sıra, ailesiyle vakit geçirmemesi de evlilikte psikolojik ihtiyaçların giderilmesine engel olur ve çatışmaları körükler. İşten evine dönen erkeğin, ailesiyle vakit geçirmesini engelleyen en önemli faktörlerden biri, gece geç saatlere kadar dışarıda vakit geçmeye sebep olan kahvehane kültürüdür.


Eşinizi Bağımlısı Olduğu Kahvehane Kültüründen Nasıl Uzaklaştırabilirsiniz?


Son yıllarda, televizyonun etkisi ile kahvehane kültürü biraz zayıflasa da yine de canlılığını korumakta ve birçok erek, bu alışkanlık yüzünden ailesini ihmal etmektedir. Kahvehane alışkanlığı olan erkeği bundan vazgeçirmek için kadının akıllıca hareket etmesi gerekir. Elbette erkeklerin bazıları sessizliği, yalnızlığı, bazıları ise muhabbeti, sohbeti sever.


Evinizi Çekim Odağı Haline Getirmenin Yolları


Kadın eşinin, niye sevdiğini bilir ve ona göre hareket ederse, örneğin eşine, “Sen ne biçim erkeksin, çocuklarınla ilgilen, kahvehaneye gitme” diyerek yüklenmek yerine, evi çekim odağı haline getirmenin yollarını ararsa başarılı olur. Önemli olan karşı tarafa “İşim bitsin de bir an evle evime gideyim” duygusunu uyandırabilmektir.


Unutmayın; En Büyük Çekim Odağı Sevgidir


Araştırmalar gösteriyor ki, kadının eşinin fiziksel güzelliğinden çok evinin güzel olmasını ister ve cinselliği değil de daha çok dostluğu arzular. Erkek için ise, cinsellik ön plandadır ve ev ortamının fiziki görüntüsünden çok huzurlu bir yuvaya sahip olmak önemlidir. İki taraf da birbirine doğru adımlar atarak yaradılıştan gelen farklılıkları bir noktaya buluşturmayı başarmalıdır. Sürekli şikâyet ve iletişimsizlik evi çekim merkezi olmaktan çıkarır. Unutmamak gerekir ki, en büyük çekim odağını sevgi oluşturur.