Dışarıda Şık, Evde Paçoz Kadınlar

“Özellikle erkeklerin kafasında çalışan eşleriyle ilgili bir algı vardır. Evin içinde akşamları ve hafta sonunda sürekli paçoz halde olan eşlerinin, işe giderken sürekli makyajlı ve bakımlı olması zamanla erkeklerde: ‘Eşim bana iş arkadaşlarına duyduğu kadar bir saygı duymuyor.’ Ya da ‘Eşim, işini sevdiği kadar beni sevmiyor.’  Ya da ‘Eşim, işini sevdiği kadar beni sevmiyor’ ya da ‘Eşim işine önem verdiği kadar bana önem vermiyor ve beni önemsemiyor’ şeklinde bir yargıya döşünebilir.” diyen Kişisel Gelişim Uzmanı Münir Arıkan “Aile Zekası” aldı kitabında bakın evli çiftleri yakından ilgilendirecek hangi önemli tespitlerde bulunuyor.

 

Evin içinde sürekli iş ortamındaki gibi olunması beklenemez. Ama en azından bazı özel anlarda, eşlerin birbirinden beklentilerien uygun kılık kıyafet ve kişisel bakımda olmaları, evliliklerine destek olacaktır.


Eşinizi ilk nerede gördünüz?


Evlilik teklifini nerede ve ne şekilde yaptınız?


Eşinizin ailesine ilk ne zaman gittiniz?


Söz kesilirken, nişanda ve nikahta nasıldınız?


Yukarıdaki bu dört olay anındaki kılık kıyafetinizi düşünmenizi istiyorum.


Nasıldı? Büyük ihtimalle, kiralık bile olsa, muhteşemdi değil mi? Sebep? Sebep; kılık kıyafetin insan psikolojisine olan etkisi.


Aile koçluğu yaptığım ailelerde, kişisel bakıma kendi kişisel vurdumduymazlığı yüzünden dikkat etmeyen erkeklerin annelerinin, evin gelinlerine ne tür laflar saydıklarını çok iyi biliyorum. Yani meselenin bir de kul hakkı ile ilgili bir boyutu var. Kendi kişisel bakımınıza dikkat etmenizin faturusı bir başka deyişle, yani hayat arkadaşınıza kesilebilir. Aman dikkat!


Kılık, kıyafet ve kişisel bakım, eşinizin gözündeki değerinize destek olur. Ambalaj, her zaman önemlidir.


Evlilikleri tehdit eden en büyük risklerden biri, medyanın bakımlı mankenleri sürekli afişe etmesi karşısında eşinden benzer görüntüler bekleyen eşlerin içine düştüğü çıkmazdı. (Aman dikkat, bunu sadece kadınlarımız süslensin diye söylemiyorum. Erkek de eşi için  kişisel bakım ve kılık kıyafetine, en az ondan beklediği kadar dikkat etmek zorundadır.


Kılık kıyafet ve kişisel bakım ruhsal bütünlüğünüzün ve dinginliğinizin de göstergesidir. Hem sizin kendinize olan güveninizi hem de o gün, o an, o mekan, o yerle alakalı beklentilerinizin yüksekliğini ifade eder. Bu nedenle, davete giderken mükemmel, eve dönüşte rezalet kıyafetlere bürünürüz.


Bebeklerin bile kılık, kıyafetleri ve kişisel bakımları daha iyi olan alie fertlerine karşı özel bir sevgi duydukları ve onları tercih ettikleri bilimsel bir gerçek. Siz de eş seçiminizi öyle yapmadınız mı zaten?


Kılık kıyafetleri ve kişisel bakımları güzel insanların ruh bakımları, içsel gönül kıyafetleri de güzel olmak zorunda. Aksi takdirde, durum bir harabenin boyanmasında öteye gidemez ki, biz buna en basit ifadesiyle “aldatma” diyoruz.


Kılık kıyafet ve kişisel bakımın iyileştirilmesi, aslında kendinize vermeniz gereken önemin ve özenin, eşinize ve çocuklarınıza göstermeniz gereken ihtimamın bir göstergesidir.

 
 
loading...
loading...