Birbirinize Yaşam Alanı Tanıyın

Birisinin hayatının merkezinde olmak başlangıçta gurur okşayıcıdır; sürekli merkezde kalmayı istemekse, bir süre sonra ilişkiyi tepetaklak eder. Çünkü aşırı bağımlılık ve esir almaya çalışma karşı tarafta olumsuz duygulara ve uzaklaşma isteğine yol açar." diyor aile terapistleri.

 

“O olmadan yaşamam!” sözünü çok sık duyarız. Yazar Ayşe Bilge Dicleli bu durumun sevgiden değil, zayıflıktan kaynaklandığını söylüyor. Ve ekliyor; "Sadece tüm yaşamınız boyunca birlikte olacağınız kişi için değil, önce kendiniz için bir şeyler yapmayı öğrenmemiz gerekiyor." İşte nedenleri:

 

1) Önceliği Kendinize Verin

 

“O olmadan yaşamam!” Bu sevgi değil, zayıflıktır. Yaşantınızı sadece ve sadece eşinize bağlı olarak sürdüremezsiniz. Yanlış anlamayın! Bu bir başkasıyla bulmanız anlamına gelmiyor. Sadece tüm yaşanınız boyunca birlikte olacağınız kişi için değil, KENDİNİZ için de bir şeyler yapmayı öğrenmeniz gerekiyor.

 

2) Eşinizi Peşinizden Sürüklemeyin

 

Her insanın kendine özgü merakları, ilgi alanları ve zevkleri vardır. Her iki eşin de her konuda aynı şeylere merak ve ilgi duyması olanaklı değildir. Farklı bir konuda, bir kursa mı gitmek istiyorsunuz? Eşinizi de peşinizden sürüklemek yerine, siz gidin. Sizinle konuşamayacağı şeyleri konuşmak, dedikodu yapmak veya ligdeki son durumu tartışmak için arkadaşlarıyla buluşmak isteyebilir. Bunlardan daha doğal bir şey olamaz. Bu, aynı zamanda eşlerin birbirlerine göstermeleri gereken saygının da gereğidir.

 


3) Özerk Yaşam Alanlarınıza Saygı Gösterin

 

Bu nedenle eşinize özerk bir yaşam alanı tanımalısınız. Bu özerk yaşam alanı elbette ilişkiyi kökten sarsacak sadakatsizlik ve yalan söylemek gibi durumlarla kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları içermemeli. Bu gibi durumlarda farklı çözüm yolları gündeme gelir.

 

4)  Ayrı Uğraşlar İlişkiyi Besler


Eşlerin kendilerine ait uğraşları olması, farklı uğraşlara katılmaları ve kendilerini geliştirmeleri ilişkiye enerji katar. Bu sayede yaşam isteği ve coşku artar; eşlerin birbirlerine anlatacak daha çok şeyleri olur. Ayrı uğraşları olgun bir ilişkiyi besleyene gübre gibi düşünün. Bu sayede birlikte yaşam bir ihtiyaç ve bağımlılık olmaktan çıkar, ortak bir tercih haline gelir.