Akıllı Erkek Eşini Mutlu Eder

Akıllı erkeğin, eşini mutlu etmenin yollarını bildiğini söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, evlilik hayatında mutluluğu yakalamak isteyen erkeklere bakın hangi önerilerde bulunuyor.

 

Evde Huzuru ve Mutluluğu Bulmak İçin, Geleneksel Anlayıştan Vazgeçmek Gerekiyor 

 

Evlilik bir hayat ortaklığıdır ve bu ortaklığın en güzel hediyesi çocuktur. Çocuk üzerinde eşlerin ortak karar verme yetkisi vardır. Geleneksel anlaşımızda, evlilikte iç hakimiyet yani çocukların bakımı, eğitimi ve ev idaresi kadının, maddi konular ise erkeğin sorumluluk anlanındadır. Ancak bugün, söz konusu görev paylaşımının aynen devam etmekte olduğunu söylemek gerçekçi olmaz.

 

Çalışmak Zorunda Olan Kadının Evdeki Rolü Değişmez


Kadının çalışma hayatının içinde olduğu gerçeğinden hareketle, bu durumu aile iletişimi bağlamında değerlendirdiğimizde...


Günümüz koşullarında erkeğin, eşinin çalışmakta olduğu gerçeğini kabul edip ona destek olması gerekir. Çünkü çalışmak zorunda olan kadının evdeki rolü değişmez. Gündüz işte çalışır, akşam evde yine çocuklarına annelik yapar ve ev işleriyle ilgilenir. Bir anlamda çift kariyer yapan kadın, belli bir süre sonra yaşının getirdiğinden fazlaca yıpranır.

 

Evdeki Sorumluluklar Paylaşılmalı


Genelde kadının yıprandığı dönemde erkek de orta yaş krizine girer ve evlilik çatırdamaya başlar. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu, erkeğin kadının ev işlerinde ve çocuk bakımındaki sorumluluğunu paylaşmasıdır.

 

Erkekler Mutlu Olmak İstiyorlarsa, Çalışan Eşine Evde Destek Olmalı

 

Erkek, annenin çalışmasından kaynaklanan boşluğu doldurmak için ve çocuğun yeni aile düzenine uyum sağlaması için çaba harcamalıdır. Babanın da çocuğun sorumluluğu hissetmesi, en azından annenin bu dönemi daha rahat atlatması için emek vermesi gerekir. Unutmamak gerekir ki akıllı erkek, eşini mutlu etmenin yollarını bulur.

 

Ekonomik Özgürlüğü Olan Kadının Kaygıları Olmaz


Çalısın ya da çalışmasın kadının ekonomik olarak özgür olması, psikolojisi açısından yararlıdır. Kendini ekonomik olarak özgür hisseden kadının kaygıları olmaz. Özellikle boşanmanın arttığı, manevi değerlere sahip erkeklerin bile eşlerine karşı yanlışlar yapabildiği düşünülürse, ekonomik bağımsızlığa sahip olmamak ister istemez kadının aklında soru işaretleri oluşmasına yol açmaktadır.

 

Kadın Evde Kendini Ekonomik Olarak Mutlu Hissetmeli


Erkeğin bu boşluğu doldurma imkanı varsa, eşinin ekonomik özgürlüğünü sağlamasına katkıda bulunması aile mutluluğu için önemlidir. İmkanları yoksa da, ailesini ihmal etmeyen bir kadının çalışmasına engel çıkarmaması gerekir. Zaten ailedeki mutluluğun olmazsa olmazlarından biri, kadının evde kendini ekonomik olarak da mutlu ve özgür hissetmesidir.