Çocuğa Kendini Güvende ve Değerli Hissettirmenin Yolları

 

Klinik Psikolog Semiha Afyonlu Kaya, çocuklar ile nasıl kaliteli zaman geçirileceğine yönelik bilgiler verdi. Kaya, ‘Kaliteli zaman geçirmek çocuklara kendilerini güvende ve değerli hissettirir. Özgüven için ise yaşa göre aktivite seçilmeli.

 

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmenin Püf Noktaları 

 

Çocuklarla kaliteli zaman geçirme konusunda anne ve babanın işin başında özverili davranması gerektiğinin altını çizen Klinik Psikolog Semiha Afyonlu Kaya, bunun için ebeveynlerin çocukla birlikteyken eş zamanlı olarak başka bir aktivite ile uğraşılmaması konusunda uyarılarda bulundu. 

 

Çocuklar Nasıl Kendini Güvende ve Değerli Hisseder? 

 

Kaliteli ve nitelikli zaman geçirmek, çocuklara kendilerini güvende ve değerli hissettirir. Çocukla ebeveyn arasında da bir güven duygusu geliştirir. Çocuk böylece kendini daha huzurlu hisseder.

 

 

 Çocuklara Kendilerini Güvende ve Değerli Hissettirmenin Yolları 

 

 Tabii çocuklarla kaliteli ve nitelikli zaman geçirmenin de kuralları vardır. 

 

1) En Önemli Kurallardan Biri Zamanı Doğru Belirlemek

 

Bu zaman içerisinde çocuğunuzla iş birliği içerisinde olmalısınız. Çocuk demeli ki, “Ben şu an annem ve babamla ortak bir aktivite yapıyorum.” Çocuk o anda kendini güvende hissedebilmek için sizinle işbirliği içerisinde olmalı ve bunu hissedebilmeli. Yani çocukla anne – babanın yanında oynarken, ebeveynin kitap okuması, telefonu ile uğraşması birlikte zaman geçirdikleri anlamına gelmez.

 

2) Duygu Paylaşımı Önemli 

 

Bir diğer kuralın aktivite seçimidir. Yaşa göre seçilecek aktivite, çocuğun özgüveni açısından daha faydalı olacaktır. Bir kural daha var ki; sadece kaliteli zaman geçirmede değil, çocuk yetiştirmede de çok önemli bir kuraldır, duygu paylaşımı. Ne yazık ki bizler bu konuda biraz zorlanıyoruz.

 

 

Çocuklara Kendilerini Güvende ve Değerli Hissettirmenin Yolları 

 

3) Bütün Konstantrasyonunuzu Ona Ayırın

 

Kaliteli zaman geçirme olayını gözümüzde büyütmemeliyiz. Önemli olan çocuğunuza duygusal anlamda işbirliği içerisinde olduğunuzu hissettirmek. Çocukların, onun yanında olduğunuzu, bütün konsantrenizin onun üzerinde olduğunu hissettirmenize ihtiyacı var.