Anne Benim Canım Sıkılıyor

“Anne Benim Canım Sıkılıyor!”

 

“Canım sıkılıyor!” Çocukların ağzından bu sözcüğü sık sık duyarız. Kimi zaman bunun nedeni anne babanın ilgisini çekmek, dikkati kendi üzerine odaklamaktır. Peki ama anne baba olarak neler yapmalısınız? İşte uzmanlardan altın öneriler.

 

 

Eğer çocuğunuzla çok az zaman geçiriyorsanız, bunu bir uyarı olarak kabul edin. Onunla daha yoğun ve fazla zaman geçirmeye çalışın.

 

Sorun Maalesef ki Anne Babada

 

Ancak çocuklarda hayatlarının mümkün olan en eğlenceli ve heyecan verici şekilde geçmesi gibi bir beklenti vardır ve bunun nedeni de genel olarak anne babalardır. Bir numaralı görevlerinin çocuklarının  eğlendirmek olduğunu düşünürler; çocuğu eğlendirilmeye odaklı yetiştirirler. Sonuç, sürekli can sıkılan bir çocuk ve onu eğlendirmek için bitmez tükenmez çaba gösteren anne babalar olur.


Hiçbir enerji ve güç harcamadan, hiçbir gayret göstermeden birilerinin sizi eğlendirmesini beklemek, insani ilişkileri, işi ve kişinin iç dünyasını olumsuz etkiler. Can sıkıntısını onun yerine siz geçirmeye çabalarsanız, çocuk hiçbir zaman boş zamanını değerlendirecek faaliyetler üzerine düşünmeyi öğrenemez.

 

 

Bırakın Canı Sıkılsın


Çocuğun canını sıkılması kötü bir şey değildir. Bir oyunu tamamlamış, bir sonraki faaliyete nasıl geçeceğini bilememektedir. Canı sıkılan çocuğu düşünmeye, yeni faaliyetler geliştirmeye teşvik edin. “Ne yapabilirsin, biraz düşün bakalım!” diyerek çocuğun yeni fikirler üretmesine yardımcı olun.

 

Kendiniz de Çocuğunuza Örnek Olmalısınız


Oyuncak seçerken de, sadece düğmesine basılarak çalışan oyuncaklardan uzak durmaya çalışın. Çocuğun yaratıcılığının gelişebilmesi için sokaktan toplanan kuru dallar ve yapraklar, evdeki kaplar ve kutularla oynamasını sağlayın.


Tabii, kendiniz de çocuğunuza örnek olmalısınız. “Canım sıkılıyor” diye kendinizi televizyonunun karşısına atar ya da abur cubur atıştırırsanız, çocuğunuzun canı sıkıldığında söz söyleyecek durumda olmazsınız.

 
 
loading...
loading...