Cinsel Hayatın Kabusu Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Ülkemizde her on evli kadından birinde görülebilen vajinismus hastalığı ve bu sorunu yaşayan çiftlerin cinsel sorunlarına yönelik olarak Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Dr. Cem Keçe aydınlatıcı bilgi verdi.

 

Vajinismus Zamanla Erkeklerde de Sorun Yaratıyor

 

Vajinismusun kadınlar kadar eşlerini de etkilediğini belirten Dr. Keçe, vajinismus sorunun zamanla erkeklerde de sevilmedikleri duygusunu artırdığını sonrasında da erkeklerde cinsel isteksizlik, erken boşalma gibi sorunlara neden olduğunu söylüyor.

"Vajinismuslu kadınların partnerleri yani vajinismus erkekleri; zamanla ve hastalık ilerledikçe istenmedikleri, reddedildikleri veya yeteri kadar sevilmedikleri duygularına kapılabiliyorlar. Bu duygulara kapılan erkeklerde zamanla sertleşme yetersizliği, cinsel isteksizlik veya erken boşalma ortaya çıkabiliyor.


Kadının korkuları kadar erkeğin de cinsellikle ilgili kaygıları olabiliyor ve iki tarafın korkuları vajinismusu besleyebiliyor. Ne zaman ki kadın tedavinin sonlarına doğru ilişkiye hazır hale geliyor, o zaman erkekte de başarılı olup olamayacağı kaygısıyla yeni bir sorun başlayabiliyor.


Yoğun Cinsel Stres, Başarısızlık Nedeni


O güne kadar hiçbir sertleşme sorunu olmayan erkeklerde dahi, bu tedirginlik ve başarısızlık korkusu ortaya çıkabiliyor, bu heyecanla birlikte sertleşme de sağlanamayabiliyor. Kadın iyileşme sürecine girdiğinde erkek kendini ispatlamak zorunda hissedebiliyor ve bu yoğun stres altında başarısızlıklar yaşanabiliyor.


Vajinismus Erkeklerinde Cinsel Soğukluk Başlayabiliyor


Kadının vajinismusa yol açan korkuları ve kasılmaları tedavi edilip iyileştirilse de, bazen erkekteki sertleşme sorunu devam edebiliyor. Biz CİSED olarak bu duruma "Elim Sende Sendromu" adını veriyoruz. Elim Sende Sendromu'nda kadın istediğinde erkek, erkek istediğinde ise kadın sorun çıkararak sırasını savıyor.


Yani vajinismus tedavisinin sonlarına doğru yaşanan Elim Sende Sendromu çifti olumsuz etkileyebiliyor. Yine penis-vajina birlikteliğini içeren tedavi başarılı bir şekilde sonuçlansa da erkeklerde zamanla cinsellikten uzak durma eğilimi ve eşlerine karşı cinsel soğukluk başlayabiliyor, hatta vajinismus erkekleri yatağa girmek istemeyebiliyorlar.


“Vajinismus tedavisinde erkek, destekleyici ve bir nevi 'evdeki' cinsel terapist rolünde olmalıdır”


Vajinusmus sorunu ile karşılaşıldığında erkeklerin genellikle ne yapacaklarını bilemediklerini ve kendilerini çaresiz hissedebileceklerini söyleyen CİSED Psikoterapi Eğitimleri Koordinatörü Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Cebrail Kısa ise şu açıklamalarda bulundu:

 

"Vajinismus erkekleri yaşadıkları çaresizliği aşmak için, ilk cinsel denemelerin üzerinden bir aya yakın bir zaman geçmişse, artık bunun için profesyonel bir destek alınması gerektiğini kabul etmeli ve eşlerini zorlamadan tedaviye yönlenmelidirler.

 

Vajinismus erkekleri bu süreci cinsel terapist yardımı ile beraberce aşabileceklerini, bazı duygusal sıkıntıları yaşayabileceklerini, eşlerini her koşulda sevdiklerini ama asla vazgeçmeyeceklerini eşlerine sık sık söylemeli ve hissettirmelidirler.


Vajinismus tedavisinde erkek, destekleyici ve bir nevi "evdeki" cinsel terapist rolünde olmalıdır. Yani erkek vajinismus tedavisinde verilen ev ödevleri sırasında ortaya çıkabilecek sorunların aşılmasında, bir cinsel terapist gibi evde destekleyici ve yol gösterici olabilmelidir. Bu konuda erkeğin farkındalığını arttırmakta süreci idare eden cinsel terapistin görevlerinden biri olmalıdır. Çünkü vajinismus tedavisinde koca çok değerlidir ve terapinin önemli bir parçasıdır.


Ayrıca kocanın bir nevi evdeki cinsel terapist rolü, basına yansıyan ve tepki toplayan "muayenehanede gerdek" karmaşasına da son verecektir. Vajinismus erkekleri aceleci olmamalı, sürecin bazen yavaş, bazen hızlı ilerleyebileceğini bilmeli, eşlerinin duraksamalarını başarısızlık olarak görmemelidirler.


Vajinismus erkeklerinin cinsel terapi sürecinde aşırı pasif olmaları, eşlerinin tedaviden uzaklaşmalarına neden olabileceğinden; kararlı ve tutarlı olmaları, eşlerinin kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Son olarak tedavi sürecindeki vajinismuslu kadınlar hem kendi kaygıları yüzünden sıkıntı duyarlar, hem de eşlerine zaman ve para kaybettirdikleri, ona karşı kadınlık yapamadıkları içinde üzüntü ve yetersizlik hissedebilirler."

 
 
loading...
loading...