"Cinsel Fantazilerden Vazgeçmeyin!"

Gerek iş, gerekse aşk ve cinsellik gibi konularda, hatta neredeyse yaşamın her alanında hayaller kurarız. Hayal kurmak insana özgü bir durumdur çünkü. Uzmanlar, özellikle de cinselliğin gelişmesi için hayal kurmanın önemli olduğunu hatırlatıyorlar. Ve ekliyorlar: “Aşk ve cinsel hayata renk katmak için ilham kaynağı olabilecek cinsel fantezilerden vazgeçmeyin ve hayal etmekten korkmayın!”

 

“Hayaller, Kişiyi Geçmişe Özlemle Geleceğe Beklentiyle Bağlayan Köprülerdir”

 

CİSED Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Cebrail Kısa çarpıcı açıklamalarına şöyle devam ediyor:


Fantaziler, kişinin kendisini iyi hissetmesine ve cinselliğinin gelişmesine neden olur. Herkesin kendine ait hayalleri veya fantezileri vardır. Bu hayaller; yaş, durum, şartlar, sonuçlar ve zaman dâhilinde değişebilir. Belki yerine yenileri eklenebilir, bazıları iptal olabilir ama kişi hayallerinden asla vazgeçmeyin. Çünkü geçmişe ait güzel anılar ve hayaller; insan yaşamının önemli bir parçasıdır. Hayaller, kişiyi geçmişe özlemle ve geleceğe beklentiyle bağlayan, geçmişle gelecek arasında bağ kuran ve insanların hayata tutunmalarını sağlayan köprülerdir.


İnsanoğlu iş, kariyer, aşk ya cinsellik gibi neredeyse yaşamın har alanında hayaller kurar. Özellikle de sabah saatlerinde ve gecenin ileri saatlerinde insanoğlunun zihninin başıboşluğundan ya da dinlendirici olması nedeniyle aşk ve cinsellik fantezileri oldukça yoğunlaşır.


Cinsel Fantezi İlişkinizin Ömrünü Uzatır

Kültürel yapı ve yetiştirilme tarzı nedeniyle bu düşüncelerden sıklıkla utanır ve suçluluk duyarız. Gerçekte ise fanteziler, kişinin kendisini iyi hissetmesine ve cinselliğinin gelişmesine neden olur. Aşk ve cinsel hayata renk katmak için ilham kaynağı olabilecek cinsel fantezilerden vazgeçmeyin ve hayal etmekten korkmayın.

 

Cinsel Fanteziler, Cinsel Sapkınlığı Önleyebilir


Kişi hayallerinin veya fantezilerinin hepsini yaşamak zorunda değildir. Fanteziler eylem değil kişiye özel ve sadece kişiye ait düşüncelerdir. Kişi fantezilerini yaşamak ya da partneriyle paylaşmak zorunda değildir; düşündüğü veya hissettiği her şeyi yaşamak zorunda da değildir. Hayaller veya fanteziler insanlara zarar vermez, aksine ilham verir.


Cinsel fantezi kurmayan insan yoktur. İnsanlar; özellikle yaşları ilerledikçe veya ilişkileri olgunlaştıkça, cinsel isteklerinin o kadar çabuk uyanmadığını görebilirler. Bu dönemlerde fanteziler cinsel isteğin arttırılmasında yardımcı olabilir. Çünkü her açıdan insanın kendi denetimi altında kurulan cinsel fanteziler, kişinin kendisini tehlikeye atmadan ya da reddedilme kaygısı taşımadan farklı insanlar ve durumları keşfetmesini mümkün kılabilir.


Ayrıca cinsel fanteziler; herhangi bir cinsel sapkınlığın baş göstermesini önleyebiliyor veya evliliklerde yıllar geçip ilişki olgunlaştığında boşanma veya aldatılma ihtimallerini azaltabilir.