Boşanma Kararı Almadan Önce Kendinize Şu Soruları Mutlaka Sorun

Boşanma Kararı Almadan Önce Kendinize Şu Soruları Mutlaka Sorun

¨ImageAlt4168¨

Eşler evliliğin sürmesi için gösterdikleri bütün çabalara rağmen boşanma kararı alma aşamasına geldilerse, bu aşamada mantıklı hareket edilmelidir. Boşanma kararı insanın hayatındaki kırılma noktalarından birisi olduğu için, bir anlık heyecanla evliliği sonlandırmak seçeneğini hemen düşünmemek gerekir. Boşanma kararından önce taraflar şu kritik soruları kendilerine sormalıdırlar:

 

1. Evliliği kurtarmak için elimden geleni yaptım mı?


Bu soruyu sormadan alınan ayrılık kararı, insana sonradan “keşke” dedirtir.


2. 

Mutsuzluğumun sebebi gerçekten evliliğim mi, yoksa kendimden kaynaklanan sebepler var mı?


Günümüzde hâkim olan şartlar nedeniyle, insanlar genellikle mutsuz ve depresif durumdadırlar. Başka nedenlerle yaşamdan zevk almayan insanlar, zaman zaman “Evliliğim biterse mutlu olurum” düşüncesine kapılabilirler. Bu nedenle, boşanma kararı almadan önce, kişinin mutsuzluğununu nedenini iyice analiz etmesi gerekir.

 

3. Ayrıldıktan sonra ortaya çıkacak sorunlarla baş edilebilir miyim?

 

Boşanma kadın ve erkek için yeni bir başlangıç demektir. Eşler boşandıktan sonra, tek başına hayatın üstesinden gelip gelemeyeceklerini hesap etmelidirler. Uzun yıllar süren evliliklerde boşanma kararı alınmadan önce, bu soru tekrar tekrar düşünülmelidir. Çünkü yıllardır birbirlerine alışkın eşler, boşanmanın ardından yalnız kalacaklardır.


4. Boşanma kararı çocukları nasıl etkileyecek?


Çocuklar boşanmanın kendisinden çok, boşanma esnasında yaşananlardan etkilenirler. Bu da çocuğun ruhsal gelişimine zarar verir. Ayrıca boşanma kararı, özellikle küçük yaştaki çocuklar için anne ya da babadan birinin olmadığı bir evde büyümek demektir ki bu durumda çocukların sağlıklı gelişim göstermeleri için daha çok dikkat sarf etmek gerekir.


Kar-Zarar hesabının doğru yapıldığı durumlarda boşanma iyi bir çözüm gibi gözükebilir. Ancak bilinmelidir ki bu, geri dönülmeyecek bir karardır ve “keşke” denilmeyecek şekilde bir karar alınmalıdır.

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan
Psikaytri Uzmanı